Ekipi nga Championship, Sunderland AFC ka kënaqësinë të njoftojë nënshkrimin me Amad Diallo (2002).

Sulmuesi anësor nga Bregu I Fildishtë transferohet në Stadium of Light në një marrëveshje huazimi një sezon nga Manchester United.

Amad bëhet rekritimi i shtatë i Klubit gjatë verës, pas Dan Ballard, Jack Clarke, Aji Alese, Alex Bass, Jewison Bennette dhe Edouard Michut në Wearside.

Ndërkombëtari i Bregut të Fildishtë iu bashkua Atalantës në moshën 13-vjeçare dhe përparoi shpejt në radhët e të rinjve të La Dea-s përpara se të shënonte katër minuta në debutimin e tij me ekipin e parë në tetor 2019.

Ai bëri debutimin e tij në UEFA Champions League sezonin e ardhshëm dhe u transferua në Old Trafford në janar 2021, me debutimin e tij në Manchester Utd që erdhi në fitoren 4-0 të UEFA Europa League ndaj Real Sociedad. Amad shënoi golin e tij të parë në një barazim 1-1 kundër AC Milan, ndërsa regjistroi një asist në debutimin e tij në Premier League në maj 2021 për të përfunduar një fillim të suksesshëm të karrierës së tij të Djajve të Kuq.

Pasi filloi në UEFA Champions League në dhjetor 2021, sulmuesi u transferua te Rangers për pjesën e mbetur të sezonit 2021-22 në janar dhe shënoi tre gola në 11 paraqitje për skuadrën skoceze.

Amad ka bërë tre paraqitje për Côte d’Ivoire dhe ai shënoi golin e tij të parë – një goditje dënimi në minutën e 97-të për të vulosur një fitore 2-1 ndaj Burkina Fasos – në qershor 2021.

Pas anëtarësimit në SAFC, Amad tha:

“Ndihem mirë dhe shumë pozitiv për këtë mundësi, kështu që jam i lumtur që jam këtu. Ishte një përvojë e mrekullueshme të luaja me Manchester United, por unë jam këtu për një sfidë të re dhe dua të bëj maksimumin për t’i sjellë shumë sukses klubit. Ndihem mirë fizikisht dhe mendoj se ky është skuadra më e mirë për mua për të përparuar dhe megjithëse nuk kam qenë kurrë më parë në Stadium of Light, e di që tifozët janë të mrekullueshëm, kështu që shpresoj se mund të fitojmë shumë ndeshje së bashku.”