RSC Anderlecht ka transferuar anësorin sulmues Anders Dreyer (1998) nga FC Midtjylland për 4.2 milionë euro.

Talenti danez ka nënshkruar kontratë deri në 30 qershor 2027 me klubin belg.

Dreyer e filloi karrierën e tij në Esbjerg, ku u promovua në Superligën Daneze në sezonin e tij të parë të plotë.  Pas periudhave në Eredivisie holandeze me Heerenveen dhe Brighton në Premier League, Anders iu bashkua Midtjylland.  Atje ai doli të ishte një zbulim i vërtetë.

Në 100 ndeshje për Midtjylland, Anders Dreyer arriti të shënonte 35 herë dhe të jepte 29 asistime.  Ai shquhet për aftësitë e tij teknike dhe gjuajtjet e rrezikshme nga distanca.

CEO i Sports Jesper Fredberg deklaroi:

Kjo ishte një mundësi unike për të sjellë një lojtar si Anders. Anders është një lojtar ekipor, ai mund të jetë vendimtar dhe ka shumë cilësi individuale.  Si një lojtar punëtor dhe i zgjuar, ai është po aq i mirë pa top.  Ai është i ri, por tashmë ka mjaft përvojë.  Dhe mbi të gjitha, cilësitë e tij përshtaten në mënyrë të përkryer me stilin e lojës që po prezantojmë në klub.  Ne e kemi njohur Andersin si një person vërtet të mirë me një mentalitet të mirë, gjë që është e rëndësishme edhe për ne.”