Sulmuesi brazilian Marquinhos (2003) i është bashkuar Arsenalit nga Sao Paulo për një shifër rreth 6 milionë stërlinash (7 milionë euro).

Përfaqësuesi i ekipit brazilian të të rinjve, emri i plotë Marcus Vinicius Oliveira Alencar, u zhvillua përmes sistemit të të rinjve të Sao Paulo-s, duke përparuar në skuadrën e ekipit të parë dhe duke bërë debutimin e tij të parë si 18-vjeçar korrikun e kaluar.

Marquinhos bëri 33 paraqitje të ekipit të parë gjatë kohës së tij me Sao Paulo dhe ishte pjesë e skuadrës që fitoi Compeonato Paulista në 2021.

Sulmuesi i ri, i cili ka përfaqësuar Brazilin në nivelet nën-16 dhe nën-17 vjeç, do të udhëtojë në Londër nga Brazili në javët e ardhshme për t’u bashkuar me shokët e tij të rinj të skuadrës për stërvitjet parasezonale.

“Ne jemi të kënaqur që kemi përfunduar transferimin me Sao Paulo, pasi Marquinhos ishte një lojtar që e kishim ndjekur për një kohë. Në moshën 19-vjeçare, ai është ende shumë i ri, kështu që ai është një lojtar për të ardhmen. Mezi presim që Marquinhos të bashkohet me ne për para-sezonin, të bëjë shtëpinë e tij të re dhe të vazhdojë të rritet dhe të zhvillohet me ne.” , deklaroi drejtori teknik Edu.