Përfaqësuesi belg Leandro Trossard (1994) i është bashkuar Arsenalit nga Brighton & Hove Albion për 21 milionë stërlina (24 milionë euro) plus bonuse deri në 6 milionë stërlina (9 milionë euro).

Anësori sulmues ishte anëtar i skuadrës së Belgjikës në Botërorin e fundit 2022 në Katar dhe ka bërë 24 paraqitje për vendin e tij.

Leandro e filloi karrierën e tij në akademinë e të rinjve në Genk në 2010, përpara se të zhvillohej shpejt në skuadrën e parë.  Gjatë kohës së tij me Genk, ku ai bëri 120 paraqitje, Leandro shijoi periudha të suksesshme huazimi me Lommel United, Westerlo dhe OH Leuven në fazat e hershme të zhvillimit të karrierës së tij.

Në qershor 2019, Leandro nënshkroi për Brighton dhe ishte një pjesë integrale e ekipit gjatë kohës së tij me Pulëbardhat, duke bërë 121 paraqitje.

Leandro ka shënuar 7 gola nga 16 paraqitjet e tij në Premier League këtë sezon, duke përfshirë një hat-trick kundër Liverpool në Anfield në tetor.  Më vonë të njëjtin muaj, Leandro shënoi golin e 100-të të karrierës së tij në klub në Manchester City në Premier League.

Drejtori sportiv Edu tha:

Ne jemi të kënaqur që kemi përfunduar nënshkrimin e Leandro Trossard.  Ne kemi një plan dhe strategji të qartë për drejtimin tonë, dhe ka qenë një përpjekje e madhe ekipore për të sjellë Leandron në klub. Leandro është një lojtar që do të na japë një nivel të lartë cilësie në të ardhmen. E di që Mikel dhe trajnerët tanë janë të emocionuar që fillojnë të punojnë me të. Mirë se vini Leandro!”

Trajneri Mikel Arteta shtoi:

“Është punë e mirë nga të gjithë në klub për të përfunduar nënshkrimin e Leandros.  Ai është një lojtar i gjithanshëm me aftësi të larta teknike, inteligjencë dhe një përvojë të madhe në Premier League dhe në nivel ndërkombëtar. Leandro forcon skuadrën tonë ndërsa shkojmë në pjesën e dytë të sezonit dhe të gjithë mezi presim të punojmë me të. Ne mirëpresim Leandro dhe familjen e tij në Klubin e Futbollit Arsenal.”

Leandro do të veshë fanellën me numrin 19 dhe të gjithë në Arsenal e mirëpresin atë në klub.

Jam shumë i emocionuar që do të filloj. Ky është një klub i madh dhe unë jam gati t’u tregoj tifozëve se çfarë mund të bëj.  Të gjithë e kanë parë se sa mirë po ecim tashmë dhe unë jam këtu për të ndihmuar në arritjen e ëndrrave të tyre duke përfshirë edhe veten time. Do ta marr atë ditë pas dite, do të punoj shumë dhe do të përpiqem të ndihmoj skuadrën për të arritur objektivat e tyre. Unë dua të përmirësohem gjithashtu.  E di që trajneri është një trajner i madh dhe shpresoj të jem i përfshirë në të bërë gjëra të mëdha dhe të përmirësohem si lojtar në çdo aspekt. Jam shumë i emocionuar të shoh tifozët në stadium.  Shpresoj se mund t’ju jap gjithçka.  Dua të përpiqem të krijoj sa më shumë momente magjike dhe shpresoj se mund të festojmë së bashku.

Ata më thanë se më pëlqejnë shumë si lojtar, se do t’i përshtatesha me të vërtetë sistemit dhe mënyrës se si ata duan të luajnë.  Më ndihmon fakti që jam i gjithanshëm dhe që mund të luaj në pozicione të ndryshme. Ata mezi presin të punojnë me mua dhe anasjelltas. Jam shumë i emocionuar që punoj me ta dhe mendoj se Mikel është një trajner i mirë.

Më pëlqen të jem në zonën pas sulmuesit.  Në krahë, unë mund të eksploroj edhe veten time. Jam rehat në secilën prej këtyre pozicioneve, por nëse do të zgjidhja, pas sulmuesit, por gjithçka varet nga sistemi.

Mendoj se jam i mirë në 1 kundër 1. Unë shpresoj se mund ta ndihmoj skuadrën të fitojë ndeshje të vështira, jam i shkëlqyer në hapësira të ngushta. Unë jam gjithashtu mjaft me përvojë, kështu që shpresoj se mund ta sjell atë edhe në ekip.

Ky ka qenë sezoni im më i mirë në Premier League. Ne bëmë një punë të shkëlqyer në Brighton dhe forma ime atje ka qenë shumë e mirë.  Pas Kupës së Botës, nuk luajta shumë për shkak të situatës, por jam shumë i emocionuar të filloj këtu me Arsenalin dhe të tregohem në skenën më të madhe për një klub të mirë.

Arsenali ka kaq shumë histori dhe unë dua të jem pjesë e asaj historie që po vazhdon.  Kjo është arsyeja pse unë iu bashkua këtij projekti. Jam shumë i emocionuar që jam këtu.  Dua të tregoj veten para të gjithë fansave dhe në skenën më të madhe.” , – deklaroi ai per faqen zyrtare të Arsenalit.