Qendërmbrojtësin Jakub Kiwior (2002) i është bashkuar Arsenalit nga Spezia Calcio për 25 milionë euro.

Ai ka nënshkruar një kontratë deri më 30 qershor 2028 me ekipin londinez.

Polaku shtatlartë, i cili bëri 43 paraqitje gjatë kohës së tij me skuadrën italiane, ishte pjesë e skuadrës kombëtare në Kupën e Botës së fundit FIFA në Katar.

Jakub e kaloi karrierën e tij të të rinjve në klubin polak GKS Tychy dhe më pas në Belgjikë me Anderlecht përpara se të transferohej në sllovakisht FK Zeleziarne Podbrezova si 18-vjeçar.

Pasi kaloi një sezon atje, Jakub u transferua në MSK Zilina ku bëri 46 paraqitje gjatë dy sezoneve të tij me klubin sllovak.

Paraqitjet e tij të forta rezultuan në transferimin e qendërmbrojtësit të krahut të majtë në Spezia në gusht 2021, ku ai ishte bërë një lojtar i rregullt në formacionin fillestar të klubit të Serie A.  Gjatë kohës së tij në Itali, Jakub bëri debutimin e tij të plotë ndërkombëtar dhe tani ka bërë nëntë paraqitje për Poloninë.

Drejtori sportiv Edu tha:

“Ne jemi të kënaqur që kemi përfunduar nënshkrimin e Jakub Kiwior.  Ai është një talent i ri që ne e kemi monitoruar prej një kohe.  Tani të gjithë mezi presim të punojmë me Jakubin dhe të shohim zhvillimin e tij të vazhdueshëm me ne.  Ne e mirëpresim Jakubin në Arsenal”.

Trajneri Mikel Arteta shtoi:

“Është mirë që Jakub po na bashkohet.  Ai është një mbrojtës i ri i gjithanshëm që ka treguar potencial dhe cilësi të mëdha me Spezian në Serie A, dhe gjithashtu në nivel ndërkombëtar me Poloninë. Jakub është një lojtar që do të na japë forcë dhe cilësi në njësinë tonë mbrojtëse. Ne mirëpresim Jakub dhe familjen e tij në Arsenal dhe mezi presim të punojmë me të.”

Jakub do të mbajë fanellën me numrin 15.

“Më kujtohet kur Wojciech Szczesny dhe Krystian Bielik luanin këtu. Nuk kam pasur ende rastin të flas me Wojciech, patjetër do të bisedojmë kur të takohemi për detyrën ndërkombëtare. Menjëherë mora një mesazh nga Krystian që më përgëzoi.  Ishte mirë, plus ai më tha t’i dërgoja mesazh nëse kisha ndonjë problem apo diçka të tillë. Jam shumë i lumtur që marr një reagim kaq pozitiv menjëherë. Kam pasur rastin të jem në stadium për herë të parë dje dhe të mbështes skuadrën nga tribuna si një tifoz. shte një eksperiencë e madhe.  Isha shumë i lumtur që rezultati shkoi në favor të Arsenalit.  Shpresoj se së shpejti do të shijoj se si është stadiumi nga fusha.” , – deklaroi në intervistën e tij të parë.