Arsenali ka njoftuar se ka transferuar sulmuesin Gabriel Jesus (1997) nga Manchester City për 45 milionë stërlina (52 milionë euro).

Braziliani ka nënshkuar një kontratë afatgjatë deri në 30 qershor 2027 me Gunners me pagë 10.4 milionë stërlina (12 milionë euro) në vit

Sulmuesi 25-vjeçar i bashkohet Arsenalit duke u vendosur si një nga sulmuesit kryesorë në Premier League në sezonet e fundit. Ai shënoi 95 gola në 236 paraqitje në të gjitha garat gjatë pesë sezoneve të tij në Manchester.

Gabriel ka fituar katër herë titullin e Premierligës, FA Cup dhe tri herë Kupën e Ligës. Ai është I grumbullar i rregullt në ekipin kombëtar të Brazilit, duke bërë 56 paraqitje dhe duke shënuar 19 herë që nga debutimi i tij i plotë ndërkombëtar për vendin e tij në shtator 2016. Ai ishte anëtar i skuadrës që fitoi Kupën e Amerikës në 2019. Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare Gabriel ka fituar gjithashtu një medalje të artë në Lojërat Olimpike të Rios 2016 dhe është paraqitur në Kupën e Botës FIFA 2018.

Gabriel u zhvillua përmes formimit të të rinjve në Palmeiras, duke nënshkruar një kontratë për të rinjtë në 2013, me golat e tij pjellor që siguruan që ai të përparonte shpejt në skuadrën e ekipit të parë, duke bërë debutimin e tij si 17-vjeçar në mars 2015. Gjatë kohës së tij me Palmeiras Gabriel ishte një pjesë integrale e klubit fitues të Campeonato Brasileiro Serie A në vitin 2016, kur ai u votua si Bola de Ouro i ligës – Lojtari i Sezonit.

Drejtori teknik Edu tha:

“Jemi të kënaqur që kemi siguruar transferimin e Gabrielit. Të gjithë ata që e njohin mirë futbollin, i njohin cilësitë e Gabriel Jesus. Gabriel është një lojtar që ne e kemi admiruar për një kohë të gjatë tani. Ai është 25 vjeç dhe një ndërkombëtar i njohur brazilian i cili ka treguar vazhdimisht se është një lojtar në një nivel shumë të lartë. Ne mezi presim ta shohim atë të bashkohet me të bashkëlojtarë të rinj përpara sezonit të ri. Ne të gjithë mirëpresim Gabrielin në Arsenal.”

Mikel Arteta shtoi:

“Jam shumë i emocionuar. Klubi ka bërë një punë të jashtëzakonshme për të rekrutuar një lojtar të këtij niveli. Unë e njoh shumë mirë Gabrielin personalisht dhe ne të gjithë e njohim mirë që nga koha e tij në Premier League dhe me të vërtetë i suksesshëm këtu. Ky është një pozicion që ka qenë në radarin tonë për një kohë të gjatë tani dhe ne kemi arritur të marrim një lojtar që të gjithë e donim, kështu që unë jam shumë i lumtur.”

Gabriel do të veshë fanellën me numrin 9 dhe së shpejti do të bashkohet me skuadrën e Topçinjve për stërvitjet parasezonale.

 Duke folur në prezantimin e tij, Jesus tha:

“Ne folëm disa herë me Mikel Artetan për klubin, lojtarët, projektin dhe të ardhmen. Unë besoj 100 % te Mikel. Kam kaluar shumë mirë me të më parë, ai është një djalë shumë i mirë dhe një trajner shumë i mirë gjithashtu. Ai më ndihmoi shumë gjatë kohës te Manchester City. Gjithmonë rrinim bashkë pas seancave stërvitore dhe bënim ndonjë përfundim apo diçka tjetër. Ai është një djalë shumë inteligjent dhe ishte një lojtar i mrekullueshëm, kështu që nëse ai di diçka, ai mund të më mësojë mua ose lojtarët e rinj.

E ndoqa Arsenalin kur isha i ri për shkak të Thierry Henrit. Natyrisht që nuk ndoqa shumë skuadra evropiane, por kur pashë disa nga lojtarët që luanin këtu, thashë “ëoë, ky klub është i madh”. Kur luaja kundër Arsenalit, shikoja Emirates dhe ishte një stadium shumë i mirë, kështu që jam shumë i emocionuar që luaj këtu.

Jam shumë i lumtur që nënshkruaj për këtë klub të madh. Që nga dita e parë kur e dija se mund të vija të luaja për Arsenalin, isha i lumtur. E njoh stafin, njoh disa lojtarë, ata brazilianë. E di që ka shumë lojtarë të mirë. Ata janë të rinj dhe unë jam ende i ri, kështu që jam shumë i lumtur që jam këtu për të ndihmuar. Unë vij për të ndihmuar, për të mësuar dhe për të bërë më të mirën time.”