AS Monaco ka kënaqësinë të njoftojë ardhjen e qendërmbrojtësit Mohammed Salisu (1999) nga Southampton Football Club për 15 milionë euro.

Përfaqësuesi i Ganës, 24 vjeç, ka nënshkruar për 5 sezone dhe tani është i lidhur me klubin Monegask deri në 30 qershor 2028.

I stërvitur në Spanjë, te Real Valladolid, ku bëri debutimin e tij profesional në Kupën e Mbretit vetëm në moshën 19-vjeçare (sezoni 2018-19), Mohammed Salisu shpërtheu sezonin vijues dhe pati një sezon të plotë në divizionin e parë spanjoll. (34 ndeshje , 1 gol dhe 1 asist).

Pavarësisht moshës së tij të re, forca dhe niveli i tij i performancës në La Liga i hapi dyert Premier League dhe më konkretisht Southampton, ku ai u bashkua në verën e vitit 2020. I njohur në të gjithë ishullin për cilësitë e tij atletike dhe lojën e tij në ajër, qendërmbrojtësi i 1.91 m bëhet me kalimin e sezoneve një element i rëndësishëm brenda fuqisë punëtore të Shenjtorëve me të cilët luajti gjithsej 80 ndeshje, përfshirë 68 në Premier League.

I thirrur për herë të parë në shtator 2022 në përzgjedhje, vendlindja e Kumasit është pjesë e listës së përzgjedhur pak javë më vonë nga Otto Addo për të luajtur në Kupën e Katërt të Botës në historinë e Ganës.

Gjatë garës së organizuar në Katar, Mohammed Salisu madje u dallua duke shënuar 1 gol në fitoren 3-2 ndaj Koresë së Jugut, shënjestra e tij e dytë në gjashtë ndeshje me Yjet e Zi.