AS Monaco ka kënaqësinë të njoftojë ardhjen e sulmuesit Folarin Balogun (2001) nga Arsenali për 30 milionë euro.

Reprezentuesi amerikan, 22 vjeç, ka nënshkruar për 5 sezone dhe tani është i lidhur me klubin Monegask deri në 30 qershor 2028.

I lindur në vitin 2001 në Nju Jork, Folarin Balogun u zhvendos me familjen e tij në Londër kur ishte 2 vjeç. I riu anglo-amerikan u rrit në Angli dhe filloi karrierën e tij si futbollist në klubin londinez Albersbrook.

Një talent i parakohshëm, ai u vu re shpejt nga Arsenali, të cilit iu bashkua në moshën 8-vjeçare. Atje ai u stërvit me të gjitha kategoritë e të rinjve nga viti 2009 deri në vitin 2019, derisa nënshkroi kontratën e parë profesionale në moshën 17-vjeçare.

Pas një sezoni të kaluar me rezervën e Arsenalit (nga 2019 në 2020), Folarin luajti minutat e para me ekipin e parë më 29 tetor 2020, gjatë një ndeshjeje të Europa League kundër ekipit irlandez të Dundalk Football Club. Menjëherë pas dhe ende në Evropë, sulmuesi 1m78 shënoi golin e tij të parë pro kundër klubit norvegjez Molde FK.

Me Gunners, ai luajti 8 ndeshje të tjera përpara se të bashkohej me Middlesbrough Football Club në formën e një huazimi në dimrin 2022 për të luajtur gjysmën e dytë të sezonit. Me “Boro”, Folarin luajti 18 ndeshje në kampionat (3 gola, 3 asistime). Atë vit, Folarin dhe shokët e tij patën një ecuri shumë të mirë në FA Cup. Ata eliminuan rradhazi Manchester United pastaj Tottenham Hotspur për të arritur në çerekfinale të kompeticionit.

Pas kohës së tij në Middlesbrough, Folarin u bashkua me Stade de Reims në huazim dhe zbuloi Ligue 1 Uber Eats. Në Champagne, ndërkombëtari amerikan pati një sezon bindës (22 gola dhe 6 asistime në 39 ndeshje) duke i fituar atij disa trofe të UNFP për lojtarin më të mirë të muajit.

Falë shpejtësisë, cilësive teknike dhe aftësisë së tij para portës, ai kontribuoi shumë në paraqitjen e mirë të Stade de Reims (19 ndeshje pa humbjen më të vogël), veçanërisht duke arritur një hat-trick kundër FC Lorient gjatë një takimi. ku skuadra e tij humbi 2-0 (rezultati final 4-2), ku sërish duke shënuar golin e barazimit në minutën e 96-të kundër Paris Saint-Germain në Parc des Princes (1-1).

Element i rregullt i kategorive të të rinjve të përzgjedhjes angleze me të cilën luajti 28 ndeshje dhe shënoi 10 gola, Folarin më vonë zgjodhi përzgjedhjen amerikane. Qershorin e kaluar, banori i Bruklinit mori thirrjen e tij të parë në ekipin kombëtar të SHBA dhe luajti në fazat e fundit të Ligës së Kombeve CONCACAF.

Pasi eliminuan Meksikën në gjysmëfinale (3-0), lojtarët amerikanë fituan finalen kundër Kanadasë (2-0), ndeshje gjatë së cilës Folarin shënoi golin e tij të parë dhe fitoi titullin e tij të parë me Skuadrën e SHBA-së.