Aston Villa më në fund ka konfirmuar mbërritjen e portierit Emiliano Martinez (1992) për 20 milionë stërlina (22 milionë euro) nga Arsenali.

Argjentinasi ka nënshkruar një kontratë katër-vjeçare me ekipin e Dean Smith pasi ai u tha se Bernd Leno do të ishte Nr. 1 në Emirates.

Smith deklaroi: “Ne jemi vërtet të kënaqur me nënshkrimin e portierit tonë të ri Emiliano Martinez. Ne e dimë se sa shumë e vlerësoi Arsenali dhe ne pamë shfaqjet e tij të jashtëzakonshme sezonin e kaluar në një skuadër të lartë që fitoi trofe. Ne lëvizëm për Emin kur pamë mundësinë, pasi është e rrallë që të jemi në gjendje të blejmë një portier të klasit të lartë që ende nuk ka arritur moshën e tij kulmore dhe i cili mund të jetë një lojtar kryesor për klubin tonë për një kohë të gjatë.”