Klubi i Futbollit Aston Villa është i kënaqur të njoftojë emërimin e Steven Gerrard (1980) si trajnerin e tyre të ri.

Gerrard udhëhoqi Glasgow Rangers drejt titullit të Premierligës Skoceze sezonin e kaluar, duke e përfunduar sezonin i pamposhtur në ligë.

41-vjeçari ka tërhequr shumë admirues në lojë për punën e tij në transformimin e pasurive të gjigantëve të Glasgow, duke zbatuar gjithashtu një stil tërheqës, sulmues të futbollit.

Gerrard, i cili gëzoi një karrierë të shkëlqyer si lojtar me Liverpool-in dhe Anglinë, iu bashkua Rangers në 2018 pas një periudhe si trajner i Akademisë në Liverpool.

CEO Christian Purslow tha:

Bordi i Aston Villës është i kënaqur që emëron Steven si trajnerin tonë të ri.
Që kur u transferua si trajner pas karrierës së tij të shkëlqyer si lojtar, Steven filloi duke stërvitur dhe zhvilluar lojtarë të rinj në Akademinë e Liverpool FC, e cila është përvojë që ne e vlerësojmë shumë te Aston Villa.
Ai më pas mori vendimin e guximshëm për të provuar veten në mjedisin intensiv dhe me presion të lartë të Firmës të Vjetër Skoceze. Arritja e tij e mëvonshme me fitimin e titullit të Premiership-it me Glasgow Rangers na tërhoqi vërtet vëmendjen, siç bëri edhe përvoja e tij në Evropë.
Ka qenë shumë e qartë në diskutimet tona me të se ambiciet e trajnerit, filozofia dhe vlerat e Steven përputhen plotësisht me ato të Aston Villas.
Ne jemi të ngazëllyer që ai ka rënë dakord të na udhëheqë në fazën tjetër të planeve tona ambicioze, ndërsa ne shikojmë të ndërtojmë përparimin e bërë që kur Nassef Sawiris dhe Wes Edens morën përsipër klubin në 2018”.

Steven Gerrard deklaroi:

Aston Villa është një klub me një histori dhe traditë të pasur në futbollin anglez dhe unë jam jashtëzakonisht krenar që do të bëhem trajneri i ri i saj.
Në bisedat e mia me Nassef, Wes dhe pjesën tjetër të Bordit, ishte e qartë se sa ambicioze janë planet e tyre për klubin dhe mezi pres t’i ndihmoj ata të arrijnë qëllimet e tyre.
Dëshiroj të shpreh mirënjohjen time të sinqertë për të gjithë ata që janë të lidhur me Glasgow Rangers që më dhanë mundësinë të drejtoj një klub futbolli me të tillë portret. T’i ndihmoja për të siguruar një titull rekord të 55-të të ligës do të mbajë gjithmonë një vend të veçantë në zemrën time. Do të doja t’u uroj lojtarëve, stafit dhe mbështetësve më të mirën për të ardhmen.”