Aston Villa është e kënaqur të njoftojë nënshkrimin e francezit Moussa Diaby (1999).

Anësori 24-vjeçar i bashkohet Aston Villës nga Bayer Leverkusen për një tarifë 55 milionë euro dhe tashmë është lidhur me shokët e tij të rinj të skuadrës në turneun e tyre në Shtetet e Bashkuara.

Diaby, i cili ka 10 ndeshje ndërkombëtare për Francën, e filloi karrierën e tij me klubin e vendlindjes, Paris Saint-Germain, duke u diplomuar nga radhët e të rinjve në ekipin e parë.

Që nga bashkimi me Leverkusen në vitin 2019, paraqitjet e tij për skuadrën e Bundesligës si brenda vendit, ashtu edhe në Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës kishin rënë në sy të një numri klubesh anembanë Evropës. Ai e përfundoi sezonin e kaluar me 14 gola në të gjitha garat.

Lëvizja i nënshtrohet lejes ndërkombëtare dhe vizës së punës.