Davide Zappacosta (1992) u bashkua sot me Atalantën në një marrëveshje të përhershme nga Chelsea me një tarifë prej 9 milionë eurosh.

Mbrojtësi i djathtë italian firmosi një kontratë deri në 30 qershor 2025 dhe do të mbajë fanellën me numrin 77 te klubi i Serie A.

Italiani kthehet në klubin ku luajti për herë të parë Serie A, duke i dhënë fund karrierës së tij katërvjeçare në Chelsea.

Zappacosta kaloi sezonin e kaluar në atdheun e tij në huazim me Genoa dhe u paraqit shumë për Il Grifone, duke u shëruar mirë nga një dëmtim serioz në gju që pësoi ndërsa ishte në huazim me Romën një sezon më parë, dhe do të paraqitej 25 herë për skuadrën veriore të Italisë.

Mbrojtësi i djathtë bëri një numër paraqitjesh për Blutë në para-sezon, por me të tillë si Cesar Azpilicueta dhe Reece James mbi të në rendin e shkëlqyeshëm aktualisht, Thomas Tuchel ka lejuar Zappacosta të vazhdojë.

Mbrojtësi 29-vjeçar do të kthehet në një mjedis të njohur në Atalanta, pasi ka bërë përparimin e tij në Serie A me ta në 2014/15, para se të fitonte një lëvizje në Torino.