Atalanta njofton blerjen e mesfushorit holandez Teun Koopmeiners nga AZ Alkmaar për 12 milionë euro.

I lindur në Castricum më 28 shkurt 1998, ai është një mesfushor që luan me këmbë të majtë.  Ndër cilësitë e tij të ndryshme, futbollisti i kombëtares holandeze ka treguar në karrierën e tij se ai gjithashtu ka një ndjenjë të jashtëzakonshme me golin, si dhe një fleksibilitet të madh, duke luajtur edhe si mbrojtës qendror.

Trembëdhjetë vjet në AZ Alkmaar ku ai u rrit dhe u bë kapiten në moshën 21 vjeç.  Debutimi i tij i parë në ekip erdhi në Tetor 2017 kundër Feyenoord dhe që atëherë ka luajtur 154 ndeshje në pak më shumë se 4 sezone, duke u bërë shpejt një element kryesor i ekipit. Paraqitjet gjithashtu shoqërohen me gola (deri në 43, nga të cilët 33 në dy vitet e fundit me një rekord personal prej 17 golash të përgjithshëm në sezonin e fundit) dhe asistime (17).  Vitet e fundit ai gjithashtu ka fituar përvojë të rëndësishme ndërkombëtare, si në nivel klubesh ashtu edhe në nivel kombëtar.  Me 25 paraqitje dhe 7 gola me AZ Alkmaar midis UEFA Europa League dhe kualifikimit (të dy UEL dhe UEFA Champions League).

Më 10 korrik 2020 ai bëri debutimin e tij në ekipin kombëtar holandez në një miqësore me Meksikën në Amsterdam Arena dhe tashmë thirret për kualifikueset e Kupës së Botës.  Më parë ai kishte veshur fanellën e Portokallisë edhe në Under të ndryshme, deri në U21 me të cilën ai gjithashtu luajti në Kampionatin e fundit Evropian.