Atalanta BC njofton huazim gjashtëmujor falas me detyrimin për të blerë përfundimisht në qershor për 22 milionë euro lojtarin Jérémie Boga nga Sassuolo.

I lindur në Marsejë më 3 janar 1997 nga prindër të Bregut të Fildishtë, Jeremie është një sulmues i shpejtë, teknik dhe i aftë për të dribluar kundërshtarin. Sipas një statistike të fundit, Opta është lojtari me driblimet më të suksesshme të Serisë A në vitin kalendarik 2021.

Luan me këmbën e djathtë, shpesh është vendosur në të majtë për t’u qendruar më pas dhe për të shkuar në gjuajtje, duke shfrytëzuar aftësitë e tij një për një, por ai mund të mbulojë pozicione të ndryshme në frontin e sulmit.

Duke u rritur në Akademinë e Chelsea ku mbërriti pak më shumë se një fëmijë dhe ku tregoi menjëherë potencialin e tij të madh për të fituar si protagonist UEFA Youth League (me 4 gola të shënuar në 6 ndeshje dhe 2 asistime vendimtare në finalen me Shakhtarin. Donetsk) dhe shijon në 2015 stolin e ekipit të parë të moshës së re, pak para huazimeve në Rennes dhe Granada.

Në Francë dhe Spanjë, edhe pse shumë i ri, ai gjen menjëherë hapësirën dhe maturon përvojat e tij të para profesionale duke luajtur gjithsej 53 ndeshje në dy ligat kryesore dhe gjithashtu duke shënuar 4 gola (njëri prej të cilëve kundër Barcelonës).  Më pas rikthimi në Angli me ndërhyrjen në Birmingham City para thirrjes së Sassuolos në verën e vitit 2018.

Me zijeshilët që atëherë ka luajtur 98 ndeshje në Serie A me 18 gola dhe 10 asiste, duke treguar kështu cilësitë e tij edhe në kampionatin italian.

Jérémie është gjithashtu një përfaqësues i Bregut të Fildishtë me të cilin ai bëri debutimin e tij në qershor 2017 në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Afrikës kundër Guinesë.  Së fundmi, në shtator dhe tetor, ai mori pjesë në eliminatoret për Kupën e Botës dhe gjithashtu gjeti golin e parë me kombëtaren në fitoren 3-0 në Malavi.  Ai aktualisht është i përfshirë në Kupën e Afrikës, pas së cilës do të mund të fillojë përvojën e tij në fanellën e Nerazzurrëve.