Atalanta B.C. njofton se ka fituar përfundimisht të drejtat e regjistrimit të futbollistit El Bilal Touré (2001) nga U.D. Almería për 28 milionë euro.

I lindur më 3 tetor 2001Bregun e Fildishtë, por me kombësi Maliane, ai është një sulmues i rritur në Akademinë e Ivoire dhe në Afrique Football Élite. Ai mbërriti në futbollin evropian në vitin 2020 pasi shkëlqeu në Kupën Kombëtare Afrikane U-20, të cilën e fitoi si protagonist me Malin në 2019 kur ishte ende 17 vjeç, duke filluar çdo ndeshje dhe duke shënuar penalltinë vendimtare në gjysmëfinalen me Nigerinë. Me këtë rast ai u përfshi edhe në top 11-shen e eventit nga FAK.

Më pas ai u ble nga Stade Reims në janar 2020 dhe pas dy ndeshjeve (me dy gola) në ekipin B u promovua në Skuadrën e Parë. Në debutimin e tij në Ligue 1, ai shënoi golin që vendosi tonin për fitoren 4-1 kundër Angers. Ai gjithashtu filloi kampionatin e mëposhtëm duke shënuar menjëherë në debutimin e tij: në barazimin 2-2 me Monacon shënoi një gol dhe një asist.

Pas dy sezonesh e gjysmë në Francë, me 9 gola dhe 5 asistime në 69 paraqitje, ai u transferua te Almeria në verën e vitit 2022, duke shënuar tre gola në pesë ndeshjet e para të ligës së luajtur. Ai e përfundoi përvojën e tij të parë në La Liga me 7 gola dhe 2 asistime në 21 paraqitje, duke nënshkruar gola të rëndësishëm si barazimi 1-1 me Atletico Madrid dhe, shkurtin e kaluar, suksesi 1-0 ndaj kampionëve të ardhshëm spanjoll të Barcelonës.

Ai gjithashtu u bë shpejt një element kryesor i ekipit kombëtar të Malit, me të cilin – që nga debutimi i tij në tetor 2020 – ai bëri 15 paraqitje duke shënuar 5 gola, nga të cilët tre (me dy asistime) në kualifikueset e Kupës së Kombeve Afrikane.

Atalanta B.C. i shpreh një mirëseardhje të ngrohtë El Bilal Touré, duke i uruar atij kënaqësinë më të mirë – personale dhe si ekip – në fanellën e Nerazzurrëve.