Atalanta B.C. njofton se ka blerë direkt nga West Ham United F.C. e drejta për shërbime sportive të futbollistit Gianluca Scamacca (1999).

24-vjeçari ndërkombëtar i Azzurrëve vjen në mënyrë të përhershme nga West Ham për 25 milionë euro plus bonuse deri në 5 milionë euro të tjera.

Sulmuesi ka nënshkruar një kontratë deri më 30 qershor 2027 me klubin e serie A.

I lindur në Romë1 janar 1999, ai është një sulmues që u rrit në akademinë e të rinjve fillimisht me Lazion dhe më vonë me Romën, për të përfunduar më pas kursin e tij stërvitor në Holandë, në Akademinë e PSV Eindhoven. Ai bëri debutimin e tij profesional për ekipin e dytë të PSV në Eerste Divisie kur sapo mbushi 17 vjeç.

Në janar 2017 ai u rikthye në Itali, i blerë nga Sassuolo, me formacionin Primavera të të cilit fitoi menjëherë Kupën Viareggio, duke kontribuar në suksesin me tre gola, krahas penalltisë vendimtare në finale ndaj Empolit.

Debutimi i tij në Serie A erdhi sezonin e ardhshëm, më 29 tetor 2017, në ndeshjen finale në Napoli. Më pas fitoi eksperiencë huazimi fillimisht te Cremonese, në B, më pas në PEC Zwolle, me të cilin debutoi në kampionatin holandez, më pas te Ascoli, me fanellën e të cilit shënoi 9 gola në kampionatin B dhe 4 në Kupën e Italisë. , duke rezultuar golashënuesi më i mirë i kompeticionit dhe më në fund në sezonin 2020-2021 te Genoa, nën të cilin shënoi 8 gola në kampionat (duke shënuar golin e tij të parë në derbin kundër Sampdorias në fillim të nëntorit) dhe 4 në Kupën e Italisë. , duke fituar titullin e golashënuesit më të mirë të kompeticionit.

Në verën e vitit 2021 ai u rikthye te Sassuolo dhe e mbylli kampionatin me 16 gola, duke e bërë atë sulmuesin e dytë italian për gola të shënuar.

Verën e kaluar ai u ble nga West Ham. Ai shënoi në debutimin e tij në garat evropiane kundër skuadrës daneze Viborg në play-offin e Konferencës së Ligës UEFA, një kompeticion – i fituar më vonë nga klubi londinez – në të cilin ai shënoi tre gola të tjerë (me një mesatare prej një gol çdo 87 minuta lojë). Ai e mbyll përvojën angleze me 8 gola të shënuar në 27 ndeshje të luajtura në total në të gjitha garat.

Përvoja e tij në nivel kombëtar është gjithashtu e rëndësishme, që në rininë e tij. Në fakt, ai ka veshur fanellën blu në të gjitha kategoritë nga U15 e tutje, duke luajtur dy kampionate evropiane U17, një kampionat evropian U19 (me rezultatin 7 gola ndërmjet kualifikimeve dhe fazës finale, duke përfshirë 3-3 në kohën shtesë në finale me Portugalinë) dhe një Kupë Botërore U20. Me U21, ai shënoi 9 gola në 15 paraqitje, dy prej të cilave në fazën finale të Kampionatit Evropian U21 në maj 2021.

Debutimi në kombëtare vjen vetëm pak muaj më vonë, më 8 shtator 2021 në ndeshjen kualifikuese për Botërorin Itali-Lituani 5-0. Me Italinë e Mancinit deri më tani ka gjithsej 11 paraqitje.

Atalanta B.C. i ofron një mirëseardhje të ngrohtë Gianluca-s, duke i uruar atij kënaqësinë më të mirë – personale dhe si ekip – në fanellën e Nerazzurrëve.