Mesfushori Axel Witsel (1989) tashmë është lojtar i ri i Atletico Madridit pas marrëveshjes së arritur mes klubit tonë dhe lojtarit belg, i cili firmosi për një sezon pasi i mbaroi kontrata me Borussia Dortmundin.

Mesfushori hodhi hapat e tij të parë në futbollin profesionist me Standard Liege, një klub të cilit iu bashkua kur ishte vetëm 9 vjeç dhe ku bëri debutimin e tij profesional në sezonin 2006/07.  Paraqitjet e tij të mira i hapën dyert Benfica-s, ku ai u bashkua në sezonin 2011/12 dhe prej ku u nis për në Shën Petersburg për të nënshkruar për Zenit sezonin e ardhshëm.

Pas 180 paraqitjeve në pesë sezone, Witsel nënshkroi për skuadrën kineze Tianjin Tianhai përpara se të bashkohej me Borussia Dortmund në 2018, ku u bë shtylla e skuadrës gjermane, duke bërë 145 paraqitje.

Belgu, i cli ka luajtur 124 herë për kombëtaren e Djajve të Kuq, ka fituar trofe në çdo klub evropian për të cilin ka luajtur: dy tituj të ligës (2007/08 dhe 2008/09), dy Superkupa belge (2008/09 dhe 2009/10) dhe një  Kupa e Belgjikës (2011) me Standard Liege;  një Kupë e Ligës me Benfikën (2011/12), një Premier League ruse (2015), një Kupë Ruse (2016) dhe dy Superkupa Ruse (2015/16 dhe 2016/17) me Zenit dhe një Kupë të Gjermanisë (2020/21) dhe  një Superkupë të Gjermanisë (2019/20) me Borussia Dortmund.

Witsel është një mesfushor që shquhet për forcën e tij fizike dhe trajtimin e mirë të topit.  Ai është një lojtar që për nga lartësia e tij ka një aftësi të madhe për të dominuar lojën ajrore dhe për të luftuar për topin në ajër me kundërshtarët e tij.

Në këtë mënyrë klubi ynë merr shërbimet e një lojtari me përvojë të gjerë, pasi gjatë karrierës së tij të gjatë ka luajtur më shumë se 600 ndeshje zyrtare në nivel klubesh, 77 prej të cilave korrespondojnë me Champions League dhe 42 me Europa League, si dhe  pasi ka marrë pjesë me Belgjikën në dy Kupa Botërore (2014 dhe 2018) dhe dy Kampionate Evropiane (2016 dhe 2020).