Daniel Wass (1989) i është bashkuar Atletico Madridit me një kontratë deri në 30 qershor 2023, duke i dhënë Diego Simeone një zëvendësim për Kieran Trippier pasi anglezi iu bashkua Newcastle United.

Mesfushori qëndror i cili luan edhe në krahun i djathtë bashkohet nga Valencia dhe do të përdoret kryesisht në të djathtën e mbrojtjes, duke ofruar thellësi përtej Sime Vrsaljko dhe duke reduktuar nevojën për të përdorur Marcos Llorente në mbrojtje si një emergjencë.

Përfaqësuesi danez Wass ka luajtur pjesën më të madhe të këtij sezoni në mesfushë në Estadio Mestalla dhe Simeone gjithashtu ka mbetur i impresionuar nga paraqitjet e tij atje.

Trajneri i ka dhënë dritën jeshile marrëveshjes dhe miraton shkathtësinë dhe përvojën e tij në La Liga Santander, që do të thotë se nuk do të ketë nevojë për kohë për t’u përshtatur me konkurrencën.

Buxheti i kufizuar i Atletico-s dhe kufiri i pagave do të thotë që klubi nuk ishte në gjendje të ndiqte një mbrojtës të djathtë lider në botë në afatin kalimtar të dimrit.

Transferimi tani është përfunduar për një tarifë prej 2.7 milionë euro plus bonuse pas javëve të negociatave.