Atletico Madrid ka konfirmuar nënshkrimin e Matheus Cunha (1999) nga Hertha Berlin për 30 milion euro.

Sulmuesi brazilian ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2026.

22-vjeçari mund të mos jetë në modelin e Luis Suarez, përkundrazi ka një stil loje më të ngjashëm me atë të Angel Correa, por ai është sjellë në Atletico për të plotësuar sulmin e Diego Simeones.

Ardhja e tij vjen pasi Atletico nuk arriti të arrijë një marrëveshje me Fiorentinën për Dusan Vlahovic, i cili është më shumë një Nr. 9 tipik.

Më herët gjatë verës Los Colchoneros gjithashtu ishte përpjekur të shihte nëse mund ta tundonin Antoine Griezmann larg Barcelonës, por asnjë marrëveshje nuk u arrit.

Cunha u largua nga Brazili në moshën 18 vjeç kur iu bashkua skuadrës zvicerane Sion, por ai nuk qëndroi atje për shumë kohë pasi shfaqjet e tij tërhoqën vëmendjen e RB Leipzig, i cili pagoi 15 milion euro për shërbimet e tij.

Pas një sezoni e gjysmë në Leipzig, Cunha kaloi në Hertha për një tarifë prej 18 milionë eurosh.

Tani, 18 muaj më vonë, ai ka përfunduar një transferim në Atletico Madrid.

Cunha mund të mos jetë një golashënues pjellor, por numrat e tij nuk janë të këqij.  Duke injoruar kohën e tij në Leipzig, ku ai mezi luajti, ai gjeti rrjetën 5 herë në 11 ndeshje në sezonin e tij të parë në Hertha.  Ai e ndoqi atë me një kthim prej 7 golash dhe 5 asistesh sezonin e kaluar.

Cunha ishte pjesë e ekipit të futbollit fitues olimpik të Brazilit në Lojërat e Tokios këtë verë, pasi ai luajti si sulmuesi i vetëm dhe shënoi 3 gola në 5 ndeshje, përfshirë një kundër Spanjës, në rrugën drejt medaljes së artë.

Pasi u bashkua tani me Atleticon, Cunha do të kërkojë të sfidojë Suarez, Correa dhe Joao Felix për një vend në formacionin titullar të Simeones.