Sulmuesi brazilian Samuel Lino (23/12/1999, Santo André, Brazil) është tashmë një lojtar i ri i Atleticos së Madritit pas marrëveshjes së arritur mes klubit spanjoll dhe skuadrës portugeze Gil Vicente për tarifën e transferimit 6.5 milionë euro.

Sulmuesi anësor brazilian firmos si lojtar kuqeblu për 5 sezone deri më 30 qershor 2023.

Anësori brazilian vjen nga Gil Vicente, klubi ku ka luajtur në tre sezonet e fundit. Samuel Lino luajti 99 ndeshje zyrtare në të cilat shënoi 26 gola dhe dha 5 asistime, shifra që e bënë atë një referencë sulmuese të klubit të tij në veçanti dhe të kampionatit portugez.

Samuel Lino është një lojtar i gjithanshëm që mund të luajë në të dy krahët e sulmit, duke u dalluar për shpejtësinë dhe aftësinë e tij të madhe për t’u përballur me mbrojtësit rivalë.

Në këtë mënyrë klubi spanjoll merr shërbimet e një lojtari të ri, me eksperiencë në futbollin europian.