Pak para përfundimit të afatit kalimtar, FC Augsburg arriti nënshkrimin e tyre të gjashtë dimëror me Nathanaël Mbuku (2002).

Sulmuesi francez, i cili luajti në të gjitha kombëtaret e të rinjve të Francës, vjen si transferim falas nga klubi francez i kategorisë së parë Stade Reims.

Me 80 paraqitje në Ligue 1 (6 gola, 3 asiste), anësori driblues është një nga lojtarët në grupmoshën e tij me më shumë paraqitje në ligat më të mira evropiane.

Francezi ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare e gjysmë deri më 30 qershor 2027 dhe do të veshë fanellën me numrin 34.

“Pas viteve vërtet të suksesshme në të cilat kam pasur shumë kohë për të luajtur, është koha që unë të hedh një hap të ri.  Shumë francezë bëjnë përparimin e tyre në Bundesligë dhe unë gjithashtu do të doja të zhvillohesha si një lojtar me shumë punë dhe zell.  Bisedimet me përgjegjësit në FCA më bindën sepse FCA luan futboll tërheqës dhe sulmues. Prandaj mezi pres të jem në fushë me shokët e mi të rinj”, – deklaroi Nathanaël Mbuku për FCA TV.

“Lëvizja nga Nathanaël Mbuku ishte planifikuar fillimisht për verën e ardhshme, por kur u krijua mundësia për të nënshkruar me të në dimër, ne u nisëm me punë. Nathanaël Mbuku është një lojtar sulmues i shpejtë dhe teknikisht i aftë, i cili, pavarësisht moshës së tij shumë të re, ka luajtur më shumë se dy sezone në Ligue 1 si lojtar i rregullt.  Sidomos kur shikojmë nga e ardhmja, tifozët e FCA-së mund të presin me padurim një lojtar tjetër emocionues, të cilit do t’i japim kohë për t’u vendosur në Bundesligë.”, – tha Stefan Reuter, drejtori sportiv i FCA.