Qendërmbrojtësi belg Zinho Vanheusden (1999) ka kaluar te AZ Alkmaar në huazim nga Interi për një sezon, ku është rënë dakord edhe për opsionin e blerjes, ndërsa Interi do të ketë një opsion riblerjeje.

Belgu e filloi karrierën e tij në vitin 2008 me Standard Liège.  Pas shtatë sezonesh me Rouches, ai kaloi në akademinë e të rinjve të Internazionales në 2015.  Në Milano ai punoi deri në një lojtar të përzgjedhjes së ekipit të parë dhe ishte në stol disa herë në ndeshjet e Serie A.

Në vitin 2018, Vanheusden iu dha me qira Standard Liege, i cili e mori përgjithmonë drejtimin sezonin e ardhshëm.  Gjatë dy periudhave, ai bëri 76 paraqitje për klubin belg.  Internazionale më pas bleu Vanheusden përsëri dhe ia dha me qira Genoa CFC.  Në qytetin port italian, ai luajti katërmbëdhjetë herë në Serie A dhe dy në Coppa Italia vitin e kaluar.

Vanheusden bëri debutimin e tij si një ndërkombëtar belg më 8 tetor 2020.  Ai luajti një ndeshje miqësore kundër Bregut të Fildishtë me Djajtë e Kuq.  Për momentin mbeti me atë ndeshje ndërkombëtare.

Vanheusden në momentin e prezantimit deklaroi:

AZ është ekipi i duhur për mua. Jam super i lumtur.  U deshën disa javë, por që jam këtu me familjen time, kjo më bën super të lehtësuar.  Mezi pres të filloj. Kontakti me Max filloi disa muaj më parë dhe kishte shumë besim në këtë.  AZ është ekipi i duhur për mua.”

Me ardhjen e mbrojtësit belg është shprehur shumë i lumtur edhe drejtori i çështjeve të futbollit, Max Huiberts i cili deklaroi:

Ne tashmë e njohim Zinhon nga periudha kur ai u largua nga Belgjika në moshë të re për në Itali.  Nuk ishte e realizueshme për ne atëherë, por për fat të mirë është tani.  Jemi shumë të lumtur që ka përfunduar tranaferimi.  Zinho është mësuar të ndryshojë lojën nga nisja me pasimet dhe driblimet e tij.  Përveç kësaj, është i shkathët dhe i shpejtë.  Ai gjithashtu mund të shkojë mirë.  Ai në fakt ka të gjitha cilësitë që dëshironi të shihni te një qendërmbrojtës.”

Vanheusden është i sapoardhuri i katërt pas Mees de Wit, Jens Odgaard dhe Mayckel Lahdo.  Për më tepër, Sem Westerveld, Maxim Dekker dhe Zico Buurmeester bënë kalimin nga AZ Youth në AZ 1.