FC Lorient ka njoftuar nënshkrimin të sulmuesit Bamba Dieng (2000) nga Olympique de Marseille për tarifën 8 milionë euro.

Futbollisti nga Senegali firmosi për katër vjet e gjysmë deri në 30 qershor 2027 me klubin nga Ligue 1.

I stërvitur në OM, pasi bëri debutimin e tij në Diambars FC në Senegal, Bamba Dieng, Luani i Téranga (17 ndeshje, 2 gola), fitues i Kupës së Kombeve Afrikane së bashku me Sadio Mané, mbajti fanellën e Olimpiadës 54 herë, shënoi 11 gola dhe dha 4 asistime.

Ai mori pjesë veçanërisht në epikën e madhe të Marseillais në Ligën e Konferencës së Evropës vitin e kaluar, duke luajtur dy gjysmëfinalet kundër Feyenoord Rotterdam.

Bamba Dieng ishte edhe pjesë e përzgjedhjes senegaleze në Botërorin e fundit në Katar.  I eliminuar në fazën e 16-të të kompeticionit, ai hyri në lojë kundër Anglisë gjatë këtij takimi.  Bamba u paraqit në të gjitha ndeshjet gjatë këtij kompeticioni.

I ndjekur me zell nga njësia e rekrutimit Merlus për disa sezone, ky sulmues i fuqishëm, i gjallë, që i pëlqen të shkojë thellë, përforcon radhët e Lorientit dhe lejon që sulmi i Hakes të vazhdojë në të njëjtën dinamikë.

Bamba Dieng deklaroi:

Jam krenar që bashkohem sot me radhët e Lorient.  Është një sfidë e madhe për mua dhe mezi pres të filloj me ngjyrat e mia të reja.  FC Lorient ka pasur fillimin më të mirë të sezonit në historinë e tij dhe unë dua të vazhdoj në këtë linjë duke performuar mirë me Les Merlus.  Loja e ofruar nga trajneri, stafi i tij dhe lojtarët më bëri thirrje dhe shpresoj të përmbush pritshmëritë e klubit në muajt e ardhshëm dhe sezonet e ardhshme”.

FC Lorient gjithashtu ka njoftuar ardhjen në formë huazimi për tarifën 1 milion euro nga Olympique Lyonnais të mesfushorit sulmues francez Romain Faivre (1998),

I stërvitur në Tours FC, Romain Faivre, i lindur dy ditë pas suksesit të parë të Bluve në Kupën e Botës, zbuloi Ligue 1 në fanellën e Principatës gjatë sezonit 2018-2019, me të cilin luajti katër herë në nivel profesional.

Në verën e vitit 2022, vendasja e Asnières-sur-Seine vendosi të bashkohej me Olympique Lyonnais.  Ai ishte veçanërisht vendimtar sezonin e kaluar me Les Gones në Moustoir duke shënuar dy herë në fitoren e Lyonnais në Morbihan (4-1).

Mbikëqyrur për shumë vite nga njësia e rekrutimit të FC Lorient, Romain Faivre, ndërkombëtare franceze Espoirs (8 përzgjedhje, 2 gola), të cilët tashmë mund t’i ishin bashkuar Hakes në të kaluarën, sot ka 82 ndeshje në Ligue 1 për 16 gola të shënuar dhe 11 asistime. dorëzuar.

Romain Faivre është i kënaqur sot që i bashkohet FC Lorient dhe deklaron:

“Les Hakes ka luajtur një lojë tërheqëse që nga fillimi i sezonit dhe filozofia e tyre më përshtatet në mënyrë të përkryer.  Mendoj se e njoh veten në këtë stil dhe mezi pres të punoj me stafin dhe shokët e mi të rinj.  Unë i di pritshmëritë e drejtuesve dhe të tifozëve për këtë fund të sezonit.  Do të jap maksimumin nga vetja për të përmbushur këto kërkesa dhe do t’i lejoj FC Lorient të arrijë një gjysmë të dytë të sezonit shumë të mirë”.