FC Barcelona dhe Wolverhampton Wanderers kanë arritur një marrëveshje për huazimin e lojtarit Adama Traoré deri më 30 qershor 2022.

Blaugranët do të paguajnë pagën e lojtarit dhe ekziston një mundësi për ta bërë marrëveshjen e përhershme duke paguar 30 milionë euro.

Prezantimi i Adama Traores si lojtar i ri i FC Barcelona do të bëhet të mërkurën më 2 shkurt me dyer të mbyllura.

Klubi do të njoftojë së shpejti detaje të tjera.

I lindur në Hospitalet de Llobregat pranë Barcelonës më 25 janar 1996, Adama Traoré iu bashkua FC Barcelona në moshën 8-vjeçare.  Anësori i talentuar përparoi shpejt, duke luajtur shpesh në ekipe mbi grupmoshën e tij.

Një lojtar i fortë dhe me ritëm, Adama bëri debutimin e tij në Kategorinë e Dytë me Barça B në moshën 17-vjeçare. Në sezonin 2013/14 ai luajti 26 herë për ekipin e Eusebios, duke shënuar pesë gola.  Ai gjithashtu ndihmoi ekipin U19 të fitonte titullin e UEFA Youth League për herë të parë në 2014.

Debutimi i Adamës për ekipin e parë erdhi më 23 nëntor 2013 me Gerardo ‘Tata’ Martino në krye të ekipit.  Ai hyri si zëvendësues në minutat e fundit të fitores 4-0 në Granada në shtëpi, duke zëvendësuar Neymar.

Tre ditë më vonë ai bëri debutimin e tij në Champions League në një ndeshje kundër Ajax në Amsterdam.  Goli i tij i vetëm për ekipin e parë erdhi në një ndeshje të Copa del Rey kundër Huesca në një fitore 8-1 të Barçës.

Pasi bëri katër paraqitje për ekipin e parë, Adama u largua nga Barcelona në verën e vitit 2015 për të nënshkruar për Aston Villën. Pas një sezoni në Midlands, ai u largua për në Middlesbrough dhe më pas në verën e 2018 iu bashkua Wolverhampton Wanderers.

Paraqitjet e tij për Wolverhampton ranë në sy të trajnerit të kombëtares spanjolle Luis Enrique dhe ai bëri debutimin e tij në tetor 2020 dhe deri më tani ai ka bërë 8 paraqitje për kombëtaren e plotë dhe ishte në skuadrën për Kampionatin Evropian verën e kaluar.