FC Barcelona dhe Sevilla FC kanë arritur një marrëveshje për huazimin e sulmuesit Luuk de Jong (1990) deri më 30 qershor 2022. Klubi do të paguajë pagat e lojtarit dhe do të ketë një opsion për ta bërë marrëveshjen të përhershme.

Sulmuesi holandez vjen te Barça pasi ka luajtur 69 ndeshje në La Liga me Sevillan, duke shënuar 10 gola dhe dhënë 2 asiste.

De Jong erdhi në La Liga nga PSV Eindhoven ku ai shënoi 122 gola në vetëm 204 paraqitje zyrtare. Ai ishte golashënuesi më i mirë në Eredivisie me 28 gola në sezonin 2018/19.

Sulmuesi ka luajtur gjithashtu për De Graafschap, Newcastle United, Borussia Mönchengladbach, Twente Enschede dhe Sevilla.

Luuk de Jong ka fituar trofe si në nivel klubesh ashtu edhe në atë evropian. Në Holandë ai ka fituar katër tituj të ligës me Twente dhe PSV dhe në Sevilla ai ishte pjesë e skuadrës që fitoi titullin e Europa League në 2020.

Një sulmues holandez, De Jong bëri debutimin e tij për ‘Oranje’ në shkurt 2011 dhe që atëherë ai ka bërë 38 paraqitje për ekipin kombëtar. Sulmuesi ishte gjithashtu pjesë e ekipit holandez që ishte nënkampion në Ligën e Kombeve UEFA nën Ronald Koeman.