Bayer 04 Leverkusen ka nënshkruar me nigerianin Victor Boniface (2000) nga klubi belg Royale Union Saint-Gilloise për 16 milionë euro.

Qendërsulmuesi ka nënshkruar kontratë me klubin e Bundesligës, e cila është e vlefshme deri më 30 qershor 2028 dhe do të mbajë fanellën me numër 22.

Në sezonin e kaluar të Europa League, sulmuesi u takua me Werkself me Saint-Gilloise në dy ndeshjet me eliminim direkt të çerekfinaleve. Në ndeshjen e parë, Boniface shënoi golin në barazimin 1-1 në BayArena të shitur që u dha belgëve një epërsi të përkohshme.

“Ne kemi pasur Victor Boniface në radarin tonë për një kohë të gjatë. Performanca e tij në një duel të drejtpërdrejtë konfirmoi absolutisht vlerësimin tonë pozitiv. Victor është një qendërsulmues shumë i pranishëm, i cili është i vështirë për t’u luajtur dhe që përbën një sfidë për çdo mbrojtës vetëm për shkak të fizikut të tij. Përveç kësaj, ai është gjithashtu i shpejtë dhe teknikisht i aftë. Me të kemi një sulmues të fortë, por ende të qëndrueshëm dhe fleksibël në radhët tona për një afat të gjatë. Ai do të na ndihmojë të përmirësojmë cilësinë e skuadrës sonë në shumë ndeshje në Bundesligë, DFB Cup dhe Europa League.” , – tha drejtori sportiv i Leverkusen Simon Rolfes.

Boniface, i cili është 1.89 metra i gjatë, shënoi gjashtë gola dhe dha dy asistime në dhjetë ndeshjet e Europa League të luajtura me Saint-Gilloise.

Kalimi në Leverkusen është një mundësi e veçantë që doja shumë ta shfrytëzoja. Atmosferën këtu në stadium e kam përjetuar vetë, madje edhe atëherë kam mundur të marr me mend kapacitetet që ka ky klub.
Pas bisedimeve tona tani e di: Ky është një klub i mirë me një ekip të madh! Mezi pres të luaj futboll në këtë mjedis dhe dua të luaj rolin tim në suksesin e ardhshëm të Bayer 04.” , – deklaroi Victor Boniface pas firmës.