Qendërsulmuesi Borja Iglesias (1993) largohet nga klubi spanjoll Real Betis dhe kalon te klubi gjerman Bayer Leverkusen në formë huazimi deri në fund të sezonit për 1 milionë euro.

Në Leverkusen, 31-vjeçari, i cili fitoi Kupën e Spanjës me “Verdiblancos” në vitin 2022, do të marrë fanellën me numrin 9.

Nga Andaluzia në Rheinland: Borja Iglesias, i cili më parë ka luajtur vetëm për klubet spanjolle, po largohet nga vendi i tij për në Bayer 04 për herë të parë në karrierën e tij sportive. I lindur në Spanjën veriperëndimore, ai e filloi karrierën e tij në radhët e të rinjve të SD Compostela, klubi kryeqytetas i rajonit të Galicias. Pas qëndrimeve në radhët e të rinjve në FC Valencia, CD Roda dhe Villarreal FC, sulmuesi 1.87 metra i gjatë më në fund filloi karrierën e tij profesionale në ekipin C të Villarrealit në 2012/13.

Iglesias fillimisht luajti me Villarrealin në Tercera División, liga e pestë më e lartë spanjolle. Në moshën 20-vjeçare, ai më pas kaloi te Celta Vigo, ku forcoi ekipin e dytë në Segunda División B të nivelit të tretë. Në sezonin e tij të parë atje ai shënoi 13 gola në 35 ndeshje. Pas shtatë golave ​​të tjerë në fillim të sezonit vijues, ai më në fund festoi debutimin e tij në LaLiga, divizioni më i lartë i Spanjës, më 3 janar 2015. Brenda dy vitesh e gjysmë, lojtari me këmbë të djathtë kishte luftuar nga liga e pestë në ligën e parë.

Në vitet që pasuan, Iglesias vazhdoi të shfaqej në ekipin e dytë – dhe demonstroi kërcënimin e tij për golin sezon pas sezoni. Sulmuesi i fuqishëm shënoi 32 gola në 37 duele në sezonin 2016/17. Me një dygolësh kundër Caudal Deportivo në dhjetor 2016, qendërsulmuesi u bë gjithashtu golashënuesi rekord i Celta Vigo B – spanjolli e mban këtë titull edhe sot e kësaj dite.
Borja Iglesias

Pasi zbarkoi në radarin e klubit të divizionit të dytë Real Zaragoza, Iglesias u transferua te spanjollët veriorë në një huazim një-vjeçar në verën e 2017. Me 22 gola dhe gjashtë asistime, ai luajti një rol kyç në Zaragoza – e cila ishte në vendin e 16-të në sezonin e kaluar – duke përfunduar sezonin 2017/18 në vendin e tretë dhe duke arritur kështu në play-off për t’u ngjitur në divizionin e parë. Edhe pse grushti i shtetit nuk pati sukses, Iglesias u kthye në Celta Vigo në verën e vitit 2018 pas përfundimit të huazimit dhe nënshkroi një kontratë katërvjeçare me klubin e atëhershëm të divizionit të parë, Espanyol Barcelona, ​​menjëherë më pas. Qendërsulmuesi përfundoi atje sezonin e tij të parë të plotë të divizionit të parë, në të cilin u bë menjëherë lojtar i rregullt dhe impresionoi sërish me golat e shumtë, kështu që pas vetëm një viti në Espanyol iu bashkua Real Betis Sevilla për sezonin 2019/20.

Pas problemeve fillestare, gjërat shkuan mirë për Iglesiasin nga sezoni 2020/21 e tutje: ai shënoi mbi dhjetë gola në këtë dhe dy periudhat e ligës në vijim. Gjatë kohës së tij në Real Betis, Iglesias festoi disa momente kryesore në karrierë: në vitin 2021, spanjolli bëri debutimin e tij në UEFA Europa League, vitin e ardhshëm ai fitoi Kupën e Spanjës me klubin, të cilin e ndihmoi me pesë gola në tetë ndeshje – duke përfshirë në gjysmëfinale dhe në finale – luajti një rol kyç.

Debutimi i fituar me vështirësi për kombëtaren spanjolle pasoi më 24 shtator 2022 në moshën 29-vjeçare. Kundërshtari në duel në UEFA Nations League në atë kohë: Zvicra rreth kapitenit Granit Xhaka, i cili në atë kohë ishte ende në shërbim të klubit të Premierligës Arsenal FC. Borja Iglesias, i cili tani po shkon jashtë vendit për herë të parë, do të takohet gjithashtu me profesionistin aktual të Werkself në të ardhmen – por më pas si shok skuadre në radhët e vetë Leverkusenit..