FC Bayern ka nënshkruar me Ryan Gravenberch (2002) nga kampioni holandez Ajax Amsterdam për 19 milionë euro plus 5 milionë euro bonuse. Mesfushori holandez ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2027.

Oliver Kahn, CEO i FC Bayern deklaroi:

Ryan Gravenberch është një lojtar i ri, shumë interesant, të cilin shumë klube të mëdha evropiane do të kishin dashur ta nënshkruanin.  Ai zgjodhi FC Bayern sepse mund të zhvillohet në nivelin më të lartë këtu.  Lojtarët me cilësitë e tyre janë të rëndësishëm për të ardhmen e FC Bayernit”.

Hasan Salihamidžić, anëtar i bordit sportiv të FC Bayern tha:

Ryan Gravenberch do t’i japë shumë ekipit tonë.  Ai është një nga talentet më të mëdhenj në Evropë, ka teknikë të shkëlqyer, gjen zgjidhje gjithmonë në hapësirat më të vogla, është shumë dinamik dhe i rrezikshëm para portës.  Fakti që ai zgjodhi FC Bayern tregon se ai është i bindur për klubin tonë dhe mundësitë që kemi.  Ne i duam lojtarët me atë mentalitet.  Jemi të bindur se me të do të festojmë shumë suksese”.

Ryan Gravenberch foli:

“Kur FC Bayern më pyeti, nuk më duhej të mendoja dy herë.  FC Bayern është një nga klubet më të mëdha që ekzisto, lojtarë nga e gjithë bota duan të luajnë për këtë klub.  Unë vij në Mynih për të fituar shumë tituj  dhe FC Bayern është mësuar të fitojë shumë tituj.  Gjithçka është e mundur me këtë klub, përfshirë edhe fitoren në Champions League.  Kohezioni në këtë ekip është shumë i fortë, kjo më pëlqen”.

Ryan Gravenberch iu bashkua akademisë së të rinjve të Ajax-it në moshën 8-vjeçare, punoi në të gjitha ekipet e të rinjve atje dhe bëri debutimin e tij për të rinjtë në sezonin 2018/19 në moshën 16-vjeçare, për të cilin bëri 103 paraqitje konkurruese dhe shënoi 12 gola.  Mesfushori fitoi tre kampionate dhe dy kupa me kampionët holandezë.  Ai u thirr për herë të parë në kombëtaren e Holandës për herë të parë vitin e kaluar dhe që atëherë ka luajtur dhjetë herë për Oranjen (1 gol), duke përfshirë edhe Kampionatin Evropian të një viti më parë.  Ai u bë kampion evropian në vitin 2018 me ekipin U-17 të vendit të tij.