FC Bayern ka nënshkruar me portugezin João Cancelo (1994) në huazim nga Manchester City.

Mbrojtësi i djathtë transferohet në Mynih në një marrëveshje fillestare deri në fund të sezonit aktual me të drejtën e blerjes përfundimtare në verë për 70 milionë euro.

Hasan Salihamidzic, anëtar i bordit sportiv të FC Bayern deklaroi:

“Ne jemi shumë të lumtur që João Cancelo tani do të luajë për FC Bayern. Ne e kemi nënshkruar atë në huazim tani dhe kemi mundësinë ta nënshkruajmë atë përgjithmonë gjatë verës. João është një lojtar  Ne kemi qenë duke menduar për një kohë tani sepse ne i vlerësojmë shumë cilësitë e tij. Ai është i përshtatshëm në sistemin tonë me stilin e tij sulmues të lojës dhe dinamizmin, dhe mentaliteti dhe përvoja e tij përshtaten shumë mirë në ekipin tonë. Jam i bindur  João do të na ndihmojë në javët dhe muajt e ardhshëm ku duam të fitojmë tituj”.

João Cancelo deklaroi:

FC Bayern është një klub i madh, një nga më të mirët në botë, dhe është një motiv i jashtëzakonshëm për mua që tani të luaj përkrah këtyre lojtarëve të jashtëzakonshëm në një ekip. E di që ky klub, ky ekip jeton për tituj dhe fiton tituj  Çdo vit. Unë jam gjithashtu i shtyrë nga uria për sukses. Unë do të jap më të mirën time për FC Bayern.”

Cancelo e filloi karrierën e tij profesionale te Benfica.  Ai kishte luajtur në Valencia, Inter Milan dhe Juventus përpara se të bashkohej me Manchester City në 2019, ku ai ka bërë 154 paraqitje konkurruese dhe ka shënuar nëntë gola.  28-vjeçarja ka fituar medalje argjendi në tre vende të ndryshme.  Ai ishte pjesë e skuadrës së Benfica-s që fitoi ligën, kupën dhe superkupën në atdheun e tij, fitoi Scudetton dhe Superkupën Italiane në Itali me Juventusin dhe fitoi Premier League dhe EFL Cup dy herë secila, plus Community Shield, me Manchester Cityn.  në Angli.  Ai deri më tani ka bërë 41 paraqitje për Portugalinë (shtatë gola) dhe ka fituar Ligën e Kombeve të UEFA-s në vitin 2019.