Mesfushori gjerman Julian Draxler (1993) arrin te Benfica si huazim për 2.5 milionë euro nga Paris Saint-Germain me të drejtë blerjeje.

Anësori sulmues, 28 vjeç, është nënshkrimi i ri i ekipit profesionist të futbollit të Sport Lisboa e Benfica dhe do t embaje fanellen me numrin 93.

Kampioni i Botës në vitin 2014, ndërkombëtari gjerman vjen në klubin portugez si i huazuar për të luajtur sezonin 2022/23, i ardhur nga Paris Saint-Germain.

“Tani kam shumë për Benfikën. Është klub i madh, me histori të shkëlqyer. Unë po luftoja për kohën e lojës në Paris dhe mendoj se është klubi i përsosur për të luajtur futboll të mirë, për të gjetur veten time. Jam shumë i lumtur që jam në një klub i madh si Benfica. Mezi pres të takoj shokët e mi, jam i sigurt se kemi një grup të mirë këtë sezon dhe do të luajmë në gara të ndryshme. Tani do të bëj një bisedë të mirë me trajnerin Roger Schmidt dhe mendoj se ishte një zgjedhje e mire. Ne jemi klubi më i madh në Portugali dhe duhet të luftojmë për tituj. Nuk kemi fituar në dy vitet e fundit, dhe tani është koha për ta rikthyer titullin në shtëpi. Ne kemi një ekip të mirë dhe ambicie për të fituar tituj në Portugali. Kemi një grup të vështirë të Ligës së Kampionëve, me tre kundërshtarë të vështirë. Do të jetë e vështirë, por ne besojmë në veten tonë dhe e di se do të kemi një sezon të mirë së bashku”, – deklaroi Draxler.

I mësuar për të luajtur për tituj në Paris Saint-Germain, ku ai përfundoi 198 ndeshje dhe shënoi 26 gola, dhe duke qenë një ndërkombëtar gjerman (58 paraqitje dhe 7 gola), Draxler arrin në Luz me ambicie.

Përveç Kupës së Botës në 2014 dhe Kupës së Konfederatave në 2017, me Gjermaninë, Draxler fitoi 1 Kupë të Gjermanisë (2010/11), 1 Superkupë të Gjermanisë (2011), 4 Liga Franceze (2017/18, 2018/19, 2019). /20 dhe 2021/22), 4 Kupa Franceze (2016/17, 2017/18, 2019/20 dhe 2020/21), 1 Superkupë Franceze (2020) dhe 3 Kupa të Ligës Franceze (2016/17, 2017/18 dhe 2019/20).