Paraqitja fantastike në Kampionatin Evropian me Ukrainën ka bërë që Roman Yaremchuk të marrë shumë oferta.

Sulmuesi ukrainas po vinte edhe pas një sezoni fantastik në Belgjikë me Genkun, ku shënonte thuajse në çdo ndeshje.

26-vjeçari ishte në listën e transferimeve të Romës dhe Milanit, por në fund është zyrtarizuar te Benfica.

Ekipi portugez ka pranuar të paguajë 15 milionë euro te Genku.

Yaremchuk ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare deri në 30 Qershor 2026 me gjigantin portugez dhe tanimë është prezantuar.