Sulmuesi 25-vjeçar Arthur Cabral është një përforcim i ekipit profesionist të futbollit të Sport Lisboa e Benfica.

Sulmuesi brazilian vjen te klubi portugez nga Fiorentina për 20 milionë euro dhe nënshkruan kontratë të vlefshme për 5 sezone, deri në 30 qershor 2028.

Në fjalët e tij të para si lojtar i Eagles, Arthur Cabral theksoi mundësinë për të mbrojtur një emblemë me shumë traditë.

“Për mua, të jesh në gjendje të luaj për Benfikën do të thotë shumë. Unë kam një mundësi të madhe për të veshur një fanellë të rëndë dhe për të arritur qëllimet e mia.
Kam ardhur me një frymë titulli dhe është mirë ta marr frymë këtë. Një nga qëllimet e mia është të jem pjesë e historisë së Benfica-s, të ndihmoj shokët e mi të skuadrës dhe të jem në gjendje të festoj, siç bënë të mërkurën.
Shpresoj të bëj më të mirën, të ndihmoj ekipin dhe të ndihem mirë. Jam në një vend të mrekullueshëm, në një qytet të mirë dhe jam pritur shumë mirë. Unë me të vërtetë po e pres me padurim.”, – tha sulmuesi për BTV.

KARRIERA E SUPERYLLIT TË RI TË GLORIOSOS

I zhvilluar në Ceará, sulmuesi bëri debutimin e tij për ekipin e parë më 15 korrik 2015, në ndeshjen e parë të raundit të 3-të të Kupës së Brazilit kundër Tupi (0-0). Një javë më vonë, sulmuesi, atëherë 17-vjeçar, bëri histori duke u bërë më i riu që ka shënuar ndonjëherë në një kompeticion vendas për klubin: duke dalë nga stoli, ai shënoi 2-1 në ndeshjen e dytë, në 90’+4′.

Në vitin 2017, në sezonin e tij të parë si anëtar i plotë i elitës së stemës Ceará, Arthur Cabral shënoi pesë gola në 22 ndeshje dhe “shpërthimi” i tij ndodhi vitin e ardhshëm, kur ai përfundoi sezonin me 24 goditje në 55 ndeshje dhe përfundoi u transferua te Palmeiras. Në São Paulo, sulmuesi shënoi në debutimin e tij kundër Grémio Novorizontino, por humbi hapësirë ​​nga Dudu, Luiz Adriano dhe Borja dhe përfundoi në huazim te Basel për sezonin 2019/20.

Në Zvicër, Arthur Cabral doli të ishte një histori serioze suksesi. Pas një sezoni ku ai përfundoi me 18 gola në 39 ndeshje, lojtari u ble përgjithmonë nga Basel për 6 milionë euro dhe, në 2020/21, shtoi 20 gola në numrin e tij, duke u bërë braziliani me më shumë gola të shënuar në futbollin evropian dhe duke tërhequr vëmendjen e trajnerit Tite.

Në tetor 2021, për shkak të dëmtimit të Matheus Cunha-s, Arthur Cabral u thirr në ekipin kombëtar të Brazilit për ndeshjet kundër Venezuelës dhe Kolumbisë, kualifikuese për Kupën e Botës 2022. Futja e re tashmë e Benfica-s nuk bëri debutimin e tij për kombëtaren dhe u kthye në Zvicër për të vazhduar gjysmën e parë mbresëlënëse të sezonit 2021/22. Me 27 gola në 31 ndeshje për Baselin, vendlindja e Campina Grande, Paraíba, u transferua në ditët e para të janarit 2022 te Fiorentina, për 15.5 milionë euro.

I nënshkruar për të zëvendësuar Dushan Vlahovic, i cili ishte larguar për në Juventus, sulmuesi shënoi vetëm 2 gola në 17 ndeshje që luajti deri në fund të atij sezoni. Në 2022/23, tashmë i vendosur si një pjesë e rëndësishme në 4x2x3x1 të Vincenzo Italiano, sulmuesi brazilian u tregua i përballueshëm për t’u bërë referencë në sulmin Viola dhe shënoi 17 gola në 41 ndeshje. Shtatë nga këto goditje e bënë atë golashënuesin më të mirë në Ligën e Konferencës sezonin e kaluar, ku Fiorentina humbi vetëm në finale ndaj West Hamit.