Beşiktaş Futbol A.Ş. raportoi se ishte arritur një marrëveshje me klubin e lojtarit dhe atë në lidhje me transferimin e futbollistit profesionist Ante Rebic (1993) nga AC Milani për 500 mijë euro plus bonuse deri në 2 milionë euro.

Klubi italian do të kursejë rreth 9 milionë euro në paga për sulmuesin kroat.

Deklarata e dërguar nga Beşiktaş Football Investments Industry and Trade Inc. në Platformën e Zbulimit Publik është si më poshtë:

Transferimi i futbollistit profesionist Ante Rebic është rënë dakord me klubin e tij dhe me veten e tij. Me lojtarin është arritur marrëveshje për 2 sezone, duke filluar nga sezoni 2023-2024. Për sezonet 2023-2024 dhe 2024-2025, lojtarit do t’i paguhet një tarifë garancie neto prej 2,500,000 Euro, një tarifë neto 280,000 Euro dhe një tarifë maksimale neto prej 10,000 Euro për ndeshje, në varësi të kohëzgjatjes së kompeticionit.”

Pikat kryesore nga deklaratat e Rebiç janë si më poshtë:

“Ndjehem mire. Jam i lumtur dhe i nderuar që jam në një klub kaq të madh. Mezi pres të filloj të punoj për të takuar shokët e skuadrës dhe mësuesin tim.
Kam filluar të luaj futboll në moshën 7-vjeçare. Më pëlqeu të luaja futboll dhe u bëra një futbollist profesionist. Kur isha në shkollë, shoku im më i mirë më ftoi të luaja futboll një ditë. Fillova të stërvitem në klubin Vinjani dhe vazhdova të shijoja futbollin.
Mund të them se jam plotësisht i përqendruar te loja në fushë. Jashtë fushës, unë jam një person mjaft normal.
Pozicioni im është lënë i hapur, por mund të luaj edhe si sulmues i dytë. Ndihem rehat në këto pozicione. Është më mirë për mua të shënoj gola. Kam ardhur në Beshiktaş për kampionatin. Gjithashtu për shënimin e golave ​​dhe asistimin.
Fanella me numrin 7 ishte bosh. Kishte 5 dhe një numër tjetër fanelle që më pëlqeu. Më pëlqeu më shumë numri 7 dhe kjo është arsyeja pse zgjodha këtë.
Jam i lumtur që jam sulmuesi i parë kroat në klub. Sigurisht që do të përpiqem të bëj më mirë.
Tifozët e Beşiktaşit mund të presin që unë të bëj më të mirën për të fituar çdo ndeshje përpara. Mezi pres të filloj dhe jam shumë i emocionuar t’ju shoh në stadium”.