Klubi argjentinas Boca Juniors njoftoi të shtunën se ka nënshkruar me sulmuesin e Uruguait Edinson Cavani (1987) në një transferim të lirë.

Klubi tha se ka një marrëveshje 18-mujore e cila do ta shohë lojtarin veteran të konkurrojë në fazën me eliminim direkt të Copa Libertadores të këtij viti.

“Jemi të lumtur që ju kemi këtu”, – tha Boca Juniors në mediat sociale, duke postuar një rrëfim të karrierës së Cavanit dhe një imazh të një fanelle me numrin 10 të Bocas me emrin e uruguaianit.

Më herët, skuadra spanjolle Valencia tha në një deklaratë se kishte ndërprerë kontratën me Cavanin, e cila do të skadonte vitin e ardhshëm.

Cavani ka luftuar me disa lëndime muskulore në të kaluarën e afërt. Ai luajti vetëm 28 ndeshje për Valencia dhe shënoi shtatë gola.

Karriera e tij në Evropë filloi në 2007 në Palermo, ku luajti për tre vjet. Më pas ai shijoi periudha mbresëlënëse në Napoli (2010-2013) dhe Paris Saint-Germain (2013-2020). Uruguaiani gjithashtu luajti për Manchester United (2020-2022) përpara se të transferohej te Valencia vitin e kaluar.

Sulmuesi ka luajtur për Uruguain në katër edicionet e fundit të Kupës së Botës. Ai ka shënuar 58 gola në 136 paraqitje për kombëtaren.