Bologna FC 1909 mund të konfirmojë se Alexis Saelemaekers (1999) i është bashkuar klubit në formë huazimi nga AC Milan deri më 30 qershor 2024.

Rossoblùtë do të kenë një opsion për ta bërë marrëveshjen të përhershme për 8 milionë euro.

Lojtari i gjashtë belg në historinë e klubit, Alexis është një anësor i gjithanshëm, i cili, në katër sezone me kuqezinjtë, u dallua për cilësinë, shkallën e punës dhe përkushtimin e tij. Kryesisht një anësor i djathtë, por i aftë për të luajtur në mes ose pak më thellë, belgu i lindur në vitin 1999 filloi në Anderlecht dhe më pas iu bashkua AC Milan si 20-vjeçar në 2020.

Ai fitoi menjëherë besimin e Stefano Piolit. Ai siguron ekuilibër të madh në sulm me dinamizmin e tij, vrapimin dhe vizionin e tij të vështirë dhe shkallën e punës në mbrojtje. Ai filloi si një mbrojtës te Castillejo, por shpejt u ngrit në hierarki për të shënuar një pozicion startues përpara mbrojtësit të djathtë të Kalabrisë. Ai bëri 140 paraqitje me kuqezinjtë, duke shënuar dhjetë gola duke përfshirë të parën kundër Bolonjës, në të gjitha garat. Ai bëri debutimin e tij në Champions League në shtator 2021, duke filluar si mesfushor sulmues qendror kundër Liverpool. Në sezonin 2021/22, kur AC Milan fitoi Scudetton e tyre të parë në njëmbëdhjetë vjet, Saelemaekers ishte zgjedhja e parë e Piolit në krahun e djathtë, duke formuar një forcë të fuqishme sulmuese me Díaz, Leao dhe Giroud.