Bologna Fc 1909 njofton se ka fituar përkohësisht të drejtën e shërbimeve sportive të mbrojtësit Andrea Cambiaso nga Juventus Fc deri më 30 qershor 2023.

Anësori i gjithanshëm që luan me të dyja këmbët, i lindur në vitin 2000, një nga talentet italiane më interesante në zhvillim, Andrea zotëron aftësi të mira fizike, është i shpejtë dhe teknik dhe u dallua në debutimin e tij në Serinë A sezonin e kaluar te Genoa, ku luajti me fitore të shkëlqyera.

Pas skuadrave të të rinjve në Grifone dhe dy sezoneve mes “të mëdhenjve” në Serinë D të moshës 17 deri në 19 vjeç, ai kaloi në ekipin profesionist në Alessandria në verën e 2019, por viti u karakterizua nga një dëmtim në gju që ndikoi pjesërisht në të ardhmen e tij. kampionatin, në B në Empoli me Dionisin, duke fituar ende ngjitjen në ligën e lartë.

Pra, në Rossoblu, ai bëri debutimin e tij në Serie A më 21 gusht të një viti më parë dhe me personalitet ai përvetëson një fanellë titullari që nuk e lë kurrë deri në shkurt, kur ndalon për shkak të një dëmtimi të pësuar kundër Interit.

Anësor i djathtë, i pesti në të dyja anët, në disa raste edhe si një mesfushor: Cambiaso shpejt bëhet një element kryesor i Italisë U21.

Nga korriku i vitit 2022 ai kaloi nga Genoa te Juventus dhe më pas në Bologna përkohësisht.