Bologna FC 1909 ka kënaqësinë të njoftojë se mesfushori kroat Nikola Moro (1998) i është bashkuar klubit në huazim njëvjeçar nga FC Dynamo Moska për 1.5 milionë euro me të drejtë blerjeje për 5 milionë euro të tjera.

Nikola, i cili bëhet kroati i tretë që përfaqëson Bolonjën, luan me këmbën e djathtë, por është gjithashtu i fortë me të majtën. Ai është i talentuar teknikisht dhe, megjithëse preferon të luajë më lart në fushë, ai mund të vendoset kudo në mesfushë.  Ai mund të luajë si një krijues i thellë ose në një rol të caktuar.  Atij i pëlqen të bëjë vrapime në thellëdi, e sheh mirë lojën dhe është një lider i lindur nga natyra.

Ai ka edhe eksperiencë ndërkombëtare pasi, pasi u ngjit në radhët e të rinjve, bëri debutimin e tij për Kroacinë disa muaj më parë dhe deri tani është ndeshja e vetme me ta.

Me origjinë nga Spliti (i lindur në 1998), ai depërtoi në Dinamo Zagreb në vetëm 17 vjeç dhe fitoi katër tituj ligë dhe tre kupa kombëtare me klubin nga kryeqyteti kroat.  Me mbi 100 paraqitje për Dinamon në emër të tij, ai u bë një lojtar kyç për klubin në një kohë të shkurtër.  Ai është një futboll inteligjent me sy për gol. Vrapimet e tij të thella e bëjnë atë shumë të vështirë për t’u parashikuar. Ai ka luajtur si në Champions League ashtu edhe në Europa League me Dinamon, përpara se të kapërcejë dëmtimin e rëndë të ligamenteve.

Dy vite më parë, ai u transferua në kryeqytetin rus, pasi sapo ishte përfshirë në listën e 50 talentëve të rinj evropianë të UEFA-s. Ai vazhdoi me 58 paraqitje në Premier League ruse me Belo-golubye (Bardhe-Blue).

Tani, në gusht 2022, ai vjen në Bolonjë.