Borussia Dortmund ka nënshkruar me përfaqësuesin e Bregut të Fildishtë, sulmuesin Sebastien Haller (1994) nga klubi holandez Ajax për 31 milionë euro.

Qendërsulmuesi shtatlartë 190 cm ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare deri më 30 qershor 2026 me nënkampionët e sezonit të kaluar në Bundesligë.

“Ne jemi shumë të kënaqur që arritëm të nënshkruajmë me Sébastien Haller, një qendërsulmues me përvojë, i cili kohët e fundit shkaktoi një sensacion në Ligën e Kampionëve, por që gjithashtu njeh Bundesligën në veçanti dhe tashmë ka dëshmuar klasin e tij dhe cilësinë e lartë të përfundimit atje. Paketa e përgjithshme është shumë premtuese.  Sébastien ka një nivel të lartë prezence fizike dhe është gjithashtu shumë elastik fizikisht.  Me përvojën e tij, ai mund t’u japë lojtarëve tanë të rinj mbështetje dhe stabilitet në sulm.  Në bisedimet me ne, ai e bëri të qartë se do të dëshironte të arrinte diçka me BVB.”, – tha drejtori sportiv Sebastian Kehl

Sezonin e kaluar, Haller shkëlqeu jo vetëm si golashënuesi më i mirë në Eredivisie holandeze (21 gola këtë sezon), por mbi të gjitha në UEFA Champions League.  Gjithsej 19 gola nënkuptonin vendin e tretë në renditjen vjetore të golashënuesve më të mirë, në fazën e grupeve Haller shënoi në çdo ndeshje, diçka që vetëm superylli Cristiano Ronaldo e kishte arritur ndonjëherë më parë.  Haller ka dëshmuar gjithashtu se është një golashënues i besueshëm në Bundesligë.  Midis 2017 dhe 2019 ai shënoi 24 gola në 60 ndeshje për Eintracht Frankfurt.

Haller ishte tashmë në Dortmund në fund të qershorit për të marrë një përshtypje për BVB, qendrën e saj stërvitore dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, sigurisht për SIGNAL IDUNA PARK.   

“Është një stadium i madh, por stadiumi më i madh nuk është asgjë pa tifozët e tij.  Mezi pres që të ndiej mbështetjen e më shumë se 80,000 spektatorëve si pjesë e familjes BVB.  Shpresojmë se do të arrijmë gjëra të mëdha së bashku në vitet e ardhshme dhe më pas do të jemi në gjendje të festojmë së bashku.” , – ishin fjalët e tij të Sebastien Haller si verdhezi.

Haller do t’i bashkohet ekipit fundjavën e ardhshme dhe fillimisht do të kryejë diagnostikimin e detyrueshëm të performancës me grupin e lojtarëve të kombëtares.  Në të ardhmen, ai do të veshë fanellën me numër 9 të një qendërsulmuesi klasik në BVB.