Borussia Mönchengladbach ka kompletuar nënshkrimin e portierit zviceran Jonas Omlin (1994). Zviceriani mbërrin në Foals nga Montpellier HSC për 9 milionë euro.

Jonas Omlin ka nënshkruar një marrëveshje deri më 30 qershor 2027 dhe bëhet pasardhësi i shokut të tij zviceran Yann Sommer, i cili është larguar nga klubi për t’iu bashkuar FC Bayern München.

Besojmë se kemi gjetur një zgjidhje shumë të mirë duke nënshkruar me Jonas Omlin.  Ai është një portier shumë i besueshëm, i cili nxjerr vetëbesim, është i fortë në linjën e tij dhe është i mirë me topin në këmbët e tij”, – tha Roland Virkus.

Omlin e kaloi karrierën e tij rinore në Zvicrën e tij të lindjes me FC Luzern.  Pasi kaloi kohë me SC Kriens të nivelit të tretë, FC Le Mont të nivelit të dytë dhe skuadrën e divizionit të parë FC Basel, Omlin iu bashkua HSC Montpellier në 2020. Sezoni i tij debutues e pa portierin të bëjë 31 paraqitje në Ligue 1.  Fushata pasuese, portieri luajti 29 ndeshje në ligë, duke mbajtur 9 portën e paprekur.  29-vjeçari u shfaq në 14 nga 19 ndeshjet e mundshme për Montpellier këtë sezon dhe mbajti tre portën e paprekur.  Në skenën ndërkombëtare, Omlin ka përfaqësuar vendin e tij në katër raste, duke luajtur në tre miqësore dhe duke mbajtur portën e pastër në ndeshjen e Ligës së Kombeve të UEFA-s kundër Portugalisë.