Bournemouth ka kënaqësinë të konfirmojë huazimin e portierit Andrei Radu (1997).

Përfaqësuesi i Rumanisë vjen nga skuadra italiane Inter si huazim falas për sezonin 2023-24, me Qershitë që kanë një opsion për ta bërë këtë lëvizje të përhershme për 8 milionë euro.

26-vjeçari është ardhja e katërt e klubit në afatin kalimtar të verës dhe do t’i shtojë forcë departamentit të portierëve të klubit.

Radu është i diplomuar në akademinë e Inter Milanos, duke bërë debutimin e tij në maj 2016 në një ndeshje të Serie A me Sassuolo.

Ai shijoi periudhat e huazimit në Avellino dhe Genoa, me lëvizjen e tij në klubin e fundit që u bë e përhershme në qershor 2018.

Radu luajti 52 herë për Genoan, duke u rikthyer në Inter Milano me një marrëveshje të përhershme, duke fituar Serie A dhe Coppa Italia në 2020/21.

Portieri e kaloi sezonin e kaluar në huazim te skuadra italiane Cremonese dhe ajo franceze Auxerre.

Shefi ekzekutiv i AFC Bournemouth, Neill Blake tha për faqen e afcb:
Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Andrein në klub për sezonin e ardhshëm.
Andrei vjen me përvojë në divizionet më të larta të Italisë dhe Francës dhe ai do t’i sigurojë konkurrencë të fortë Neto dhe Darren Randolph.”