AFC Bournemouth ka kompletuar nënshkrimin e ndërkombëtarit ganez Antoine Semenyo (2000) nga Bristol City për tarifën 10.5 milionë euro.

Qendërsulmuesi bashkohet në një marrëveshje katërvjeçare e gjysmë deri në 30 qershor 2027 me klubin që mban një opsion për një vit tjetër dhe do të mbajë fanellën me numrin 24.

23-vjeçari bëri 125 paraqitje për Robins, duke shënuar 21 gola dhe duke shtuar 22 asistime.

Pasi nënshkroi për klubin në vitin 2017, ai kaloi kohë në huazim në Bath City dhe Newport County përpara se të vendosej në Ashton Gate.

Semenyo bëri një fillim të shpejtë këtë sezon, duke hapur sezonin 2022/23 me tre gola në katër paraqitjet e tij të para.

Ai gëzoi një formë po aq mbresëlënëse për të filluar vitin 2023, duke i dhënë fund karrierës së tij në Bristol City me katër gola në pesë ndeshjet e tij të fundit për klubin.

Semenyo u paraqit në Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar, duke luajtur kundër Portugalisë dhe Uruguait.

Shefi ekzekutiv i AFC Bournemouth, Neill Blake tha:
Antoine është një lojtar emocionues dhe një lojtar që e kemi monitoruar për një kohë. Ai kishte interes nga diku tjetër dhe kështu ne jemi të kënaqur ta mirëpresim atë në klub”.

Ai bëhet nënshkrimi i tretë i afatit kalimtar të janarit për Qershitë, pas ardhjeve të Dango Ouattara dhe Darren Randolph.