AFC Bournemouth është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e anësorit sulmurs Dango Ouattara (2002), shtimi i parë i epokës së Bill Foley.

Ai i bashkohet Cherry nga ekipi i Ligue 1 Lorient për 19 milionë stërlina (22.5 milionë euro).

Futbollisti nga Burkina Faso ka rënë dakord për kushtet për një marrëveshje pesëvjeçare e gjysmë deri në 30 qershor 2028.

Ouattara, 20 vjeç, ka qëlluar saktë këtë sezon, duke shënuar 6 gola dhe duke dhënë 6 asistime në 18 paraqitje në Ligue 1, duke ndihmuar Lorientin në vendin e shtatë.

Shfaqjet e tij tërheqëse përfshinin shënimin në 4 ndeshje të njëpasnjëshme në shtator, Ouattara shtoi numrin e golave ​​dhe asistimeve të tij në barazimin 2-2 të Lorient me Monacon javën e kaluar.

Ouattara kishte tërhequr vëmendjen e disa klubeve në Evropë, duke përfshirë disa nga rivalët e Premier League të Cherry.

Shefi ekzekutiv i AFC Bournemouth Neill Blake tha:

“Ne jemi të kënaqur që sigurojmë shërbimet e Dango, një lojtar premtues dhe i kërkuar me një potencial të madh. Ne e kemi monitoruar për një periudhë kohe dhe ai i përshtatet profilit të lojtarit të ri, ambicioz, të uritur dhe punëtor që ky klub kërkon të rekrutojë. Bill ka përshkruar planet e tij ambicioze për klubin dhe nënshkrimi i një perspektive emocionuese si Dango është dëshmi e drejtimit që ai po kërkon të na çojë.”

Ouattara, i cili bëri 15 paraqitje për Lorient sezonin e kaluar, bëri debutimin e tij ndërkombëtar për Burkina Faso gjatë një miqësore me Mauritaninë në dhjetor 2021.

Ai shënoi golin e tij të parë për vendin e tij në një fitore 1-0 ndaj Tunizisë në çerekfinalet e Kupës së Kombeve të Afrikës në janar 2022 dhe ka shënuar pesë gola në 11 ndeshje për Burkina Faso.

I lindur në Ouagadougou, kryeqyteti i Burkina Faso, Ouattara iu bashkua Lorientit nga klubi Burkinabe Majestic në verën e vitit 2020 përpara se të nënshkruante kontratën e tij të parë profesionale në maj 2021.

Ai do të veshë fanellën me numrin 11.