Mesfushori sulmues Hamed Traorè (2000) është bërë nënshkrimi i gjashtë i AFC Bournemouth në një dritare produktive transferuese të janarit.

Traorè është bashkuar nga skuadra e Serie A Sassuolo në një marrëveshje fillestare huazimi 6-mujor falas e cila do të bëhet e përhershme në verë për 30 milionë euro dhe futbollisti nga Bregu i Fildishtë do të nënshkruajë një kontratë për pesë vjet të tjera deri në 30 qershor 2029 me klubin anglez.

Ardhja e tij pasoi shumë shpejt pas lojtarit ukrainas Illia Zabarnyi, i cili u bë shtimi i parë i klubit në afatin e fundit kur përfundoi lëvizjen e tij nga Dynamo Kyiv. Një periudhë e ngarkuar ka parë gjithashtu Qershitë të forcojnë skuadrën e tyre me nënshkrimet e Dango Ouattara, Darren Randolph, Antoine Semenyo dhe Matías Viña.

Traorè, 22 vjeç, ka luajtur katër herë me përfaqësuesen nga Bregu i Fildishtë dhe iu bashkua Sassuolos në vitin 2021.

Shefi ekzekutiv i AFC Bournemouth, Neill Blake tha për faqen e klubit:

Hamed është një tjetër perspektivë emocionuese dhe ne jemi të kënaqur që kemi siguruar shërbimet e tij. Ai është i ri, ambicioz dhe një nga talentet më të njohur nga Seria A. Ai i përshtatet profilit të llojit të lojtarit që ne kërkojmë të rekrutojmë dhe do të shtojë ndjeshëm burimet tona krijuese. Pasi Bill Foley kishte përfunduar marrjen e klubit muajin e kaluar, ai tha se do të investonte në skuadër dhe sigurisht e ka bërë këtë. Ardhja e Hamed e çon në gjashtë numrin e nënshkrimeve të reja që kemi bërë këtë muaj dhe skuadra po duket e fortë për gjysmën e dytë të sezonit.”

Traorè përparoi në rangun e Empolit dhe bëri dhjetë paraqitje teksa bënë një rikthim të menjëhershëm në Serie A duke ngritur titullin e Serie B në sezonin 2017/18.

Ai shënoi dy herë në 32 ndeshje pasi Empoli nuk arriti të shmangte rënien në 2018/19 përpara se të transferohej te Sassuolo.

Traorè shënoi 16 gola dhe 11 asistime në 108 ndeshje të ligës gjatë qëndrimit të tij në stadiumin Mapei dhe gjithashtu bëri debutimin e tij për Bregun e Fildishtë ndërsa ishte me Sassuolo.

Ai fitoi një medalje nënkampione në Kupën e Kombeve të Afrikës U-23 2019 përpara se të shfaqej tre herë në fushatën kualifikuese të Kupës së Botës për Elephants dhe të rreshtohej kundër Sierra Leone në Kupën e Kombeve të Afrikës në janar 2022.