AFC Bournemouth ka kompletuar nënshkrimin e ukrainasit të vlerësuar, Illia Zabarnyi (2002) nga Dynamo Kyiv për 22.7 milionë euro.

Ai ka nënshkruar një kontratë deri më 30 qershor 2028 me klubin anglez.

Mbrojtësi qendror 1.89 m i gjatë bëhet shtesa e klubit për dritaren e pestë të janarit pas ardhjes së Dango Ouattara, Darren Randolph, Antoine Semenyo dhe Matías Viña.

Zabarnyi, i cili ka luajtur 24 herë nga vendi i tij, ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare e gjysmë në Vitality Stadium.

Shefi ekzekutiv i AFC Bournemouth, Neill Blake i tha faqes së internetit të klubit:

“Ne jemi absolutisht të kënaqur që sjellim Illian në klub dhe ai vjen me një CV në rritje. Pavarësisht se është vetëm 20 vjeç, ai ka luajtur në nivelin më të lartë për klubin dhe vendin dhe e ka vendosur veten si një nga mbrojtësit e rinj më të kërkuar në botë. Ne mezi presim ta shohim atë të vazhdojë zhvillimin e tij me ne dhe e dimë se ai do të jetë një anëtar i vlerësuar dhe i rëndësishëm i skuadrës sonë.”

I lindur në kryeqytetin ukrainas, Zabarnyi përparoi në radhët e klubit të qytetit të tij dhe bëri debutimin e tij me ekipin e parë vetëm dhjetë ditë pas ditëlindjes së tij të 18-të në shtator 2020.

Gjatë një sezoni mbresëlënës, ai luajti një rol kryesor teksa Dynamo Kyiv fitoi titullin e 16-të të Premier League të Ukrainës, si dhe Kupën dhe Superkupën e Ukrainës.

Zabarnyi gjithashtu bëri hyrjen e tij në skenën ndërkombëtare në 2020/21 dhe iu dorëzua debutimi nga shefi i Ukrainës Andriy Shevchenko në një miqësore kundër Francës.

Një sezon i paharrueshem për adoleshentin përfundoi me fillimin e pesë ndeshjeve të tij në Euro 2020, duke përfshirë humbjen 4-0 të Ukrainës nga Anglia në çerekfinale.