AFC Bournemouth ka kompletuar nënshkrimin e mbrojtësit të majtë Matías Viña (1997) në një huazim fillestar gjashtë mujor nga Roma për 500 mijë euro me të drejtën e blerjes përfundimtare në verë për 15 milionë euro (13.6 milionë stërlina).

Viña bëhet ardhja e katërt e re e qershive në afatin kalimtar të janarit, pas Dango Ouattara, Darren Randolph dhe Antoine Semenyo.

Përfaqësuesi uruguaian përfaqësoi vendin e tij në Kupën e Botës në Katar, duke u paraqitur në ndeshjet në grup kundër Koresë së Jugut dhe Portugalisë.

Viña, i cili gjithashtu mund të funksionojë si qendërmbrojtës, iu bashkua Romës pas periudhave të suksesshme në Uruguai dhe Brazil.

Ai luajti teksa Nacional fitoi titullin e tyre të 47-të të ligës më të mirë në 2019 dhe u emërua lojtari i vitit në Primera Division të Uruguait, duke shënuar pesë herë në 34 ndeshje.

Viña u transferua te Palmeiras në janar 2020 për 6.5 milionë euro dhe i ndihmoi ata të fitonin tripletën në sezonin e tij të parë përpara se të luanin rolin e tij, ndërsa ruajtën Copa Libertadores në 2021.

25-vjeçari u bë një nga blerjet e para të Jose Mourinhos përpara sezonit 2021-22 për 13 milionë euro dhe shtoi Ligën e Konferencës së Evropës UEFA në CV-në e tij mbresëlënëse pas fitores ndaj Feyenoord në finalen inauguruese në Tiranë.

E mbyllur 28 herë nga vendi i tij, marrëveshja e huasë e Viña përfshin një opsion për ta bërë lëvizjen e përhershme gjatë verës.

Shefi ekzekutiv i AFC Bournemouth, Neill Blake i tha faqes së internetit të klubit:

“Ne jemi të kënaqur që sigurojmë shërbimet e Matías për të paktën gjysmën e dytë të sezonit. Edhe pse ai mbushi vetëm 25 vjeç në nëntor, ai vjen me një përvojë të madhe, duke përfshirë suksesin evropian të sezonit të kaluar me Romën. Rekrutimi ynë i katërt i afatit kalimtar, Matías do të sigurojë konkurrencë të fortë për vende në skuadrën tonë të të rinjve dhe ne e mirëpresim atë në AFC Bournemouth.”

Viña u përball me shokun e tij të ri të skuadrës në Cherry, Jefferson Lerma gjatë kualifikimit të Kupës së Botës dhe ndihmoi Uruguain të arrinte vendin e katërt në Kupën e Botës U-20 2017, ku fituesja e Anglisë kishin kapiten Lewis Cook dhe Dominic Solanke përfundoi si golashënuesi më i mirë.