Brentford ka kompletuar nënshkrimin rekord të klubit të sulmuesit të Anglisë U-21, Keane Lewis-Potter (2001) nga Hull për një tarifë fillestare prej 16 milionë stërlinash (19 milionë euro) plus 4 milionë stërlina bonuse.

Lewis-Potter i është bashkuar Bletëve me një kontratë gjashtëvjeçare deri në 30 qershor 2028, me një opsion klubi për një zgjatje 12-mujore dhe ai do të bashkohet me pjesën tjetër të skuadrës në një kamp trajnimi para-sezonal në Gjermani.

Trajneri i Brentfordit, Thomas Frank, tha në faqen e internetit të klubit:

“Jam i kënaqur që kemi arritur të nënshkruajmë me një nga talentët e rinj më të mëdhenj në Championship. Ai pati një sezon shumë të mirë vitin e kaluar. Ai shënoi 13 gola dhe kontribuoi me 4 asiste në një ekip që po luftonte pak drejt fundit të ligës. Këto janë shifra mbresëlënëse. Ne kemi një lojtar që shënon golat e tij duke mbërritur në zonë dhe duke sulmuar vijën e fundit. Ai është në pozicionin për të kthyer në gol rastet e bëra për të. Ai është një lojtar fleksibël, ai mund të luajë në të dyja skuadrat, si sulmues dhe si organizator nëse duam ta bëjmë këtë. Ai ka një mentalitet shumë të mirë dhe i përshtatet në mënyrë të përkryer modelit të Brentford. Ai është një lojtar i ri i mirë, i cili mendojmë se ka cilësitë për të luajtur në Premier League tani. Ai gjithashtu do të zhvillohet edhe më tej.’

Reprezentuesi anglez U-21 ka qenë në radarin e Brentford për vitin e kaluar dhe ata dështuan në përpjekjet e tyre për ta marrë atë në janar.

Lewis-Potter është një produkt i akademisë së të rinjve të Hull-it dhe u vendos si lojtar i rregullt në formacionin fillestar gjatë dy sezoneve të fundit e gjysmë.

Megjithatë ai u largua nga kampi i stërvitjes parasezonale të Hull-it, duke hipur në një aeroplan nga Stambolli pas humbjes së Tigrave ndaj Fenerbahçes të dielën, në mënyrë që të përfundonte një hap në Premier League.

Drejtori i futbollit të “Bletëve” Phil Giles shtoi:

“Keane është pikërisht lloji i lojtarit që na pëlqen të nënshkruajmë në Brentford, ai është i ri me dëshirën për t’u përmirësuar dhe për të arritur në majë. Jam shumë i kënaqur që ai është nënshkrimi i dytë i tillë në këtë dritare pas Aaron Hickey. Kohëzgjatja e kontratës tregon besimin tonë te Keane për të qenë një lojtar i madh për ne për shumë vite. Ne mezi presim që ai të fillojë.’

Në 122 ndeshje për Tigrat, sulmuesi i Anglisë U-21 gjeti rrjetën në 30 raste dhe kontribuoi me 22 asiste gjatë rrugës.

Ai ishte gjithashtu pjesë e skuadrës së Anglisë U-21 që u kualifikua për kampionët e Evropës U-21 të UEFA-s verën e ardhshme, duke shënuar një herë në katër ndeshje.