Brentford ka nënshkruar me sulmuesin e Kongos, Yoane Wissa (1996) nga skuadra franceze Lorient për 10 milionë euro.

Sulmuesi anësor ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare deri në 30 qershor 2025 me ekipin nga Premier League.

Ai shënoi 37 gola në 128 ndeshje për Lorient, duke ndihmuar klubin të fitojë titullin e Ligue 2 në 2019-20 dhe të shmangë rënien nga klubi francez në ditën e fundit të sezonit të kaluar.

Ai pati një sezon të mirë në Ligue 2 dhe një sezon shumë të mirë në Ligue 1, dhe tani ne mezi presim ta zhvillojmë atë më tej. Unë jam i sigurt se ai do të ndihmojë ekipin. Ai është gjithashtu një personazh shumë i mirë; të gjithë e dinë se është shumë e rëndësishme për kulturën tonë që ne të marrim vetëm personazhe të mirë. Ai është shumë i etur për të ardhur dhe për të ndihmuar ekipin dhe ne jemi shumë të etur për ta përfshirë atë.”, – tha trajneri i ‘Bletëve’ Thomas Frank.

Wissa bëhet nënshkrimi i katërt i madh i Brentford gjatë verës pas Myles Peart-Harris, Frank Onyeka dhe Kristoffer Ajer.

Klubi nga Londra Perëndimore, i cili mundi Swansea-n në finalen e play-off të Championship në maj, fillon sezonin e parë të nivelit të lartë në 74 vjet në shtëpi kundër Arsenalit të Premten.