Brentford ka përfunduar nënshkrimin e mbrojtësit të majtë Aaron Hickey (2002).

Talenti skocez iu bashkua The Bees nga Bologna vonë mbrëmë, të premten 8 korrik, për një tarifë 14 milionë stërlina (16.5 milionë euro)

Ai nënshkroi një kontratë katërvjeçare deri më 30 qershor 2026 dhe do të stërvitet që sot, ndërsa numërimi mbrapsht vazhdon për sezonin e ri të Premier League.

Aaron bëri debutimin e tij për Skocinë në fillim të këtij viti dhe luajti për vendin e tij në ndeshjen Play-Off kualifikuese të Kupës së Botës 2022 kundër Ukrainës muajin e kaluar si mbrojtës i krahut të djathtë.  Ai gjithashtu ka luajtur në krahun e majtë si për klubin ashtu edhe për kombëtaren në karrierën e tij deri më tani.  Ai ka luajtur katër herë për Skocinë dhe gjithashtu ka ndeshje në nivelin U-17.

Trajneri Thomas Frank tha:

“Jam shumë i kënaqur që kemi arritur të nënshkruajmë me Aaron.  Ajo që ai ka arritur tashmë në karrierën e tij është shumë mbresëlënëse.  Ai është vetëm 20 vjeç dhe ka luajtur një sezon të plotë në Skoci si dhe pothuajse dy sezone në Serie A.

Ne mendojmë se Aaron është një lojtar me potencial të madh, i cili tashmë ka një numër mbresëlënës ndeshjesh në një nivel të mirë.  Ne besojmë se kemi dëshmuar se jemi një klub i mirë për lojtarët për të maksimizuar potencialin e tyre.  Ne mendojmë se mund ta ndihmojmë atë të jetë edhe më i mirë.

Aaron është një gjë e rrallë në futbollin modern pasi ai është po aq i mirë me të dyja këmbët.  Ai është teknikisht shumë i fortë dhe është i mirë kur e ka topin në zona të ngushta.  Ai është një mbrojtës i krahut sulmues që ka kreativitet të mirë, është një krosues i shkëlqyer i topit dhe ka shënuar gola në Serie A vitin e kaluar.  Pasi ka luajtur dy vite në Itali, ne e dimë se ai do të ketë tipare të mira mbrojtëse.  Ka fusha për t’u përmirësuar dhe ne mezi presim ta kemi atë me ne që të jemi pjesë e zhvillimit të tij si lojtar”.

Phil Giles, Drejtori i Futbollit të Brentford FC, tha:

“Ne u përpoqëm të nënshkruanim me Aaron që në janar, por për fat të keq, si me kaq shumë transferime në mes të sezonit, nuk ishte e mundur të përfundonim një marrëveshje në atë pikë.  E ndjemë më mirë të prisnim verën dhe të provonim përsëri, dhe Aaroni ishte një nga objektivat tanë kryesorë për këtë dritare.  Jam i kënaqur që më në fund arritëm të nënshkruajmë me Aaron dhe jam i sigurt se ai do të ketë një sukses të madh me ne.”

Aaron u rrit në Glasgow dhe e kaloi karrierën e tij rinore si me Celtic ashtu edhe me Heart of Midlothian.  Ishte me Hearts që ai u bë profesionist dhe bëri debutimin e tij në Premiershipin Skocez kur ishte 16 vjeç. Fillimi i tij i dytë dhe paraqitja e tretë, për Hearts ishte në finalen e Kupës Skoceze kundër Celtic në 2019, disa ditë para ditëlindjes së tij të 17-të.

Ai u transferua në Bologna pas një sezoni të plotë me Hearts, kur ishte 18 vjeç, dhe luajti 11 ndeshje në Serie A në një sezon 2020/21 të ndërprerë nga lëndimi.  Aaron ishte i rregullt për Bolonjën sezonin e kaluar, duke luajtur në 36 nga 38 ndeshjet e tyre.  Ai gjithashtu shënoi pesë gola nga mbrojtja në Serie A.