Brighton & Hove Albion janë të kënaqur të njoftojnë nënshkrimin e mbrojtësit të majtë Pervis Estupinan (1998) nga skuadra e Villarrealit për 15 milionë stërlina (17.8 milionë euro)

Përfaqësuesi i Ekuadorit dhe fituesi i Ligës së Evropës për vitin 2021 ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2027 me klubin nga Premier League.

Trajneri Graham Potter tha:

“Ne jemi të emocionuar nga ajo që na sjell Pervis dhe ai plotëson një pozicion të cilit ne kemi kërkuar t’i shtojmë thellësi. Përveç përvojës së tij ndërkombëtare, ai ka luajtur për Villarealin në Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës, si dhe ka fituar mjaft përvojë në La Liga. Ne do ta ndihmojmë atë të vendoset këtu në Angli, por ne mezi presim të punojmë me të dhe ta shohim atë në veprim në Premier League.”

24-vjeçari luajti për LDU Quito në vendlindjen e tij në fillim të karrierës së tij, përpara se të nënshkruante për Watford në 2016.

Ai kaloi katër sezone i huazuar në Spanjë me Granadën, Almeria, Mallorca dhe Osasuna, përpara se t’i bashkohej Villarealit përgjithmonë në 2020.

Pervis do të ndihmonte skuadrën e Unai Emery për titullin e Europa League në sezonin e tij të parë dhe largohet nga skuadra spanjolle duke bërë 74 paraqitje në të gjitha garat.

Ai ka bërë 26 paraqitje për Ekuadorin dhe u emërua në ekipin e turneut të Copa America në vitin 2021 pasi La Tri arriti në gjysmëfinale.