Mbrojtësi i majtë Marc Cucurella (1998) i është bashkuar Brighton & Hove Albion nga Getafe për 18 milionë euro .

Spanjolli ka nënshkuar një kontratë pesëvjeçare deri më 30 qershor 2026 me klubin nga Premier League.

23-vjeçari, i cili mund të luajë si mbrojtës i majtë ose si mesfushor i gjerë është blerja e tretë e klubit në merkaton e verës, pas mbërritjes së hershme të Enock Mwepu dhe Kjell Scherpen.

Trajneri Graham Potter tha: “Ne kemi qenë të etur për të sjellë Marc në klub, dhe ne jemi me të vërtetë të kënaqur që më në fund e mirëpritëm këtu dhe jemi të ngazëllyer që fillojmë të punojmë me të. Ai ka pasur një edukim fantastik në ekipet e të rinjve në Barcelonë dhe ka lënë një përshtypje të vërtetë në La Liga dhe brenda kombëtares. Ai është një lojtar i gjithanshëm dhe do t’i shtojë konkurrencë dhe opsione skuadrës.

23-vjeçari ka luajtur më parë për Barcelonën, Eibar dhe Getafe. Cucurella kaloi kohë si një lojtar i të rinjve me Espanyol para se të lëvizte nëpër qytet për t’u bashkuar me Barcelonën në 2012, ku ai do të luante për ekipin e tyre B, duke shkuar për të bërë debutimin e ekipit të parë në Copa del Rey në Tetor 2017. Pasoi një huazim i suksesshëm me Eibar, para se të kalonte fushatën 2019/20 në huazim me Getafe. Getafe do ta bënte lëvizjen të përhershme, dhe Cucurella i ndihmoi ata të zinin vendin e 15-të në top-spanjollin e Spanjës sezonin e kaluar, dhe në total ai bëri 85 paraqitje për Getafen, duke shënuar katër herë.

Ai ka përfaqësuar Spanjën nga U-16 deri në nivelin e lartë, duke bërë debutimin e ekipit të tij të lartë në fitoren 4-0 kundër Lituanisë në qershor dhe përfaqësoi Spanjën në Lojërat Olimpike të këtij viti në Tokio.